Banknot z Lechem Kaczyńskim. "20 złotych do hasła 'Warto być Polakiem'" [KOMENTARZE]

NBP upamiętnił Lecha Kaczyńskiego banknotem oraz monetą, które trafią do obrotu z okazji Święta Niepodległości. Wizerunek zmarłego prezydenta Polski, zwłaszcza na kolorowym banknocie, wywołał wiele komentarzy wśród polityków i dziennikarzy.

Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem", którego nominał wynosi 20 zł oraz złota moneta o nominale 500 zł to najnowsze wartości kolekcjonerskie, które zostaną wyemitowane przez Narodowy Bank Polski. Emisja została zatwierdzona 10 kwietnia tego roku. Banknoty i moneta trafią do obiegu 9 listopada z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Banknot z Lechem Kaczyńskim wywołał poruszenie. "Myślałem, że to fejk"

Banknot ma wyjątkowo dużo elementów graficznych. Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Order Orła Białego czy Pałac Prezydencki w Warszawie. Na odwrocie widać budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących przed Stocznią Gdańską w latach 80. XX wieku, napis "Solidarność" i Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Moneta wybita jest natomiast w złocie najwyższej próby 999,9 i ma nietypowy kształt prostokąta. 

Moneta z Lechem KaczyńskimMoneta z Lechem Kaczyńskim NBP

Więcej zdjęć zobaczysz po kliknięciu Otwórz galerię pod zdjęciem głównym.

"Ten banknot wygląda tak, jakby ktoś siedział w programie graficznym i zastanawiał się, ile może jeszcze dokleić 'akcentów patriotycznych' w ograniczonej przestrzeni. Mamy chaos kolorystyczny, betonowy słupek przy pomniku, cytaty z 'Numizmato', etc. Prezes NBP walczy jak lew" - pisze dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski.

"Myślałem, że to fejk. Na serio wrzucili na banknot z L.Kaczyńskim betonowy słupek parkingowy. Co to jest?! Stałby szlaban, to byłby banknot ze szlabanem?! Szedłby turysta, wrzuciliby turystę? Kto to projektował..." - zastanawia się poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. 

"Trudno nie docenić uroku symboliki na tym banknocie, jest jak dyskretna niczym propaganda w wiadomościach tvp. Tylko dlaczego 20 złotych? Przecież już wkrótce może nam się bardziej przydać banknot wartości 2000 albo 20.000" - dodaje fotoreporter Agencji Gazeta i "Wyborczej" Jakub Włodek.

"Koszmarnie brzydki banknot. Aż słów brak jak wiele błędów popełniono przy jego projektowaniu. No i ten nominał - 20 złotych do hasła 'Warto być Polakiem'... Na szczęście to tylko emisja kolekcjonerska, ale zaczynam się bać o zapowiadanego tauzena..." - dodaje dziennikarz portalu biznes24.pl Marcin Dobrowolski. 

"Czym zajmuje się jeden z najgorszych prezesów banków centralnych w Europie? Wydaje monetę z Lechem Kaczyńskim, wydaje banknot z Lechem Kaczyńskim i wykupuje olbrzymie bilbordy z monetą i banknotem z Lechem Kaczyńskim. To są jego priorytety w czasie, kiedy rozkręca się inflacja" - dodaje przedsiębiorca, prezes Novartis Consumer Health Int'l Ryszard Wojtkowski.

Narodowy Bank Polski oddaje hołd Lechowi Kaczyńskiemu

- Przez emisję tego banknotu i monety, szczególnie ważnych dla milionów Polaków, także dla mnie osobiście, ponieważ miałem przyjemność współpracować z prezydentem RP profesorem Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał, że "Warto być Polakiem" - mówił o emisji banknotu prezes NBP, prof. Adam Glapiński.

Na banknocie, poza elementami występującymi powyżej, znalazło się bardzo dużo dodatkowych elementów i zabezpieczeń. - Oprócz znaku wodnego z filigranem, precyzyjnego mikrotłoczenia i mikrotekstu, wykorzystano wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkowo umieszczoną w strukturze papieru dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu, a na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie - wyjaśniła w komunikacie NBP Barbara Jaroszek, dyrektorka Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"

 • Nominał: 20 zł
 • Wymiary: 150 mm x 77 mm
 • Nakład: do 80 000 szt.
 • Projektant: Justyna Kopecka

Złota moneta "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"

 • Nominał: 500 zł
 • Metal: Au 999,9/1000
 • Stempel: lustrzany
 • Wymiary: 50 mm x 25 mm
 • Masa: 31,1 g
 • Brzeg (bok): gładki
 • Nakład: do 1500 szt.
 • Projektant: Robert Kotowicz
Więcej o: