Andrzej Duda i Paweł Kukiz zaprezentują projekt ustawy ws. sędziów pokoju. "Nie trzeba zmieniać konstytucji"

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pawłem Kukizem zaprezentują projekt ustawy w sprawie powołania sędziów pokoju. Chwilę później zostanie on skierowany do Sejmu. - W tych najdrobniejszych sprawach cywilnych, karnych będą orzekać ludzie, cieszący się autorytetem. Będą wybierani przez społeczność lokalną - powiedział Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

Prace nad tymi rozwiązaniami prowadził od wiosny zespół powołany przez prezydenta pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. Propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych pomysłów Kukiz'15. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu po rozmowach z Pawłem Kukizem

Zobacz wideo Ekspert ocenia, co powinno znaleźć się w ustawie. Jak walczyć z pandemią?

Prof. Kruszyński powiedział w "Rzeczpospolitej", że do wprowadzenia zmian "nie będzie trzeba zmieniać konstytucji". 

Andrzej Duda zaprezentuje projekt ustawy o sędziach pokoju 

Doradca prezydenta Paweł Mucha powiedział, że to kompleksowa propozycja, która z pewnością wpłynie na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Po pierwsze, jak mówił, to kwestia zaufania do wymiaru sprawiedliwości. - W tych najdrobniejszych sprawach cywilnych, karnych będą orzekać ludzie, cieszący się autorytetem. Będą wybierani przez społeczność lokalną - powiedział. 

Więcej wiadomości z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Doradca prezydenta zaznaczył, że druga rzecz, to główna bolączka polskiego wymiaru sprawiedliwości, czyli kwestia związana z przewlekłością postępowań. Przeniesienie części spraw do sądów pokoju, przyspieszyłoby jego zdaniem pracę sądów rejonowych. Paweł Mucha zaznaczył, że jest to nawiązanie do tradycji okresu międzywojennego.

Projekt zakłada, że sędziowie będą mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, między innymi o przestępstwa do 10 tysięcy złotych, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że nie będą wymagały one powołania biegłych. Chodzi między innymi o kradzieże, akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usługi. Sędziami pokoju będą mogli zostać absolwenci prawa z trzyletnim doświadczeniem. Będą wybierani w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Po jej zakończeniu będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Więcej o: