Szef Solidarności wbija szpilkę Beacie Szydło. Ta do tablicy wywołuje Morawieckiego. "Nie jestem w rządzie od 2,5 roku"

Szef Solidarności Piotr Duda przypomniał w liście do Beaty Szydło o niezrealizowanej umowie z rządem dotyczącej podwyżek dla nauczycieli. "Tu chodzi przede wszystkim o wiarygodność, która zawsze była cechą charakterystyczną Pani działalności politycznej" - napisał. Była premier wywołała do odpowiedzi Mateusza Morawieckiego.

W liście Piotra Dudy, który publikuje portal Solidarności tysol.pl, mowa o porozumieniu, które związek zawarł z rządem 7 kwietnia 2019 roku. Strajkujący wówczas nauczyciele domagali się powiązania podwyżek z przeciętnym wynagrodzeniem. 

Zobacz wideo Zgorzelski o rozmowach z Porozumieniem: Za wcześnie, by mówić o konkretach

Piotr Duda pisze do Szydło ws. podwyżek dla nauczycieli

"Wtedy podpisując ten dokument NSZZ 'Solidarność' wykazał się daleko idącą rozwagą i odpowiedzialnością za przyszłość nie tylko pracowników oświaty, ale też za przyszłość naszych dzieci" - stwierdził Piotr Duda. Dalej szef Solidarności ostrzega przed protestem nauczycieli. "Niestety, do dnia dzisiejszego nie zostało ono zrealizowane, dlatego 6 października Rada KSO NSZZ 'Solidarność' powołała sztab protestacyjny, który przy wsparciu Komisji Krajowej szykuje się do akcji protestacyjnych" - napisał Duda.

Drut ostrzowy na granicy z BiałorusiąWojsko ukrywa problemy przy kupowaniu zasieków na granicę

"Zdając sobie sprawę z obecnej Pani funkcji oczekuję, że Pani Premier podejmie zdecydowane działania na rzecz wywiązania się Rządu RP z tej umowy. Tu chodzi przede wszystkim o wiarygodność, która zawsze była cechą charakterystyczną Pani działalności politycznej, jak również o wiarygodność całego ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość" - podkreślił przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Więcej wiadomości o krajowej polityce na stronie głównej Gazeta.pl.

"Premier Mateusz Morawiecki z pewnością się odniesie do Pana pytań"

Szydło odniosła się do apelu Dudy na Twitterze. Jako osobę odpowiednią do udzielenia odpowiedzi wskazała Mateusza Morawieckiego (we wpisie oznaczyła oficjalny profil premiera na Twitterze). Panie Przewodniczący, jest dla mnie ważne, by podjęte z moim udziałem decyzje były realizowane. Jak Pan jednak dobrze wie, nie jestem w rządzie od 2,5 roku i nie nadzoruję realizacji porozumienia z 2019. Premier Mateusz Morawiecki z pewnością się odniesie do Pana pytań" - napisała. 

Obywatelski projekt fundacji Pro - Prawo do życia przekazany do I czytania w SejmieChcą zaostrzyć prawo antyaborcyjne. Tak, jeszcze bardziej. Ustawa już w Sejmie

We wrześniu Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję zmian w statusie zawodowym nauczycieli. Przemysław Czarnek zapowiedział, że od września 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli miałyby znacząco wzrosnąć. 1400 zł brutto więcej mieliby zarabiać nauczyciele wchodzący do zawodu, 1300 zł więcej nauczyciele mianowani, a 1200 zł podwyżki to propozycja dla nauczyciela dyplomowanego. Rządowe propozycje odrzuciła Solidarność, która domaga się m.in. powiązania wynagrodzenia z przeciętnymi płacami.

Więcej o: