Zgorzelski: Morawiecki wychodzi z rekonstrukcji osłabiony. Pozbawiono go wpływu na spółki skarbu

- Morawiecki wychodzi z rekonstrukcji osłabiony. Został pozbawiony wpływu na wiele spółek skarbu państwa - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Piotr Zgorzelski - polityk PSL i wicemarszałek Sejmu. Pytano go też, czy jest szansa na współpracę PSL z Agrounią.

Gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl był Piotr Zgorzelski z PSL. W latach 2010–2011 pełnił funkcję starosty płockiego. Od 10 lat jest parlamentarzystą. W tej kadencji sprawuje funkcję wicemarszałka Sejmu.

Pytany o to, jak PSL chce pozyskiwać wyborców na wsi i czy rozważa współpracę z Agrounią, mówił:

Nie ma spotkań z AgroUnią. Kiedyś się odbywały w dobrej, życzliwej atmosferze. Teraz każdy robi swoje (...) Kto nie będzie miał i nie ma poparcia wsi, nie rządzi w Polsce. Tak było, jest i będzie

AgroUnia to ruch rolniczy, której liderem i założycielem jest 33-letni Michał Kołodziejczak. Znani są ze stanowczego upominania się o interesy rolników. Blokują autostrady i głośno protestują pod urzędami. Przekłada się to na rosnące poparcie polityczne. Skutecznie zabierają głosy na wsi zarówno PiS jak i PSL. Według niektórych sondażu mają już od ludowców większe poparcie. 

W wywiadzie dla portalu onet.pl wyjaśnił, że na ulice razem z innymi rolnikami wychodzi, aby nie "stracić całego dobytku". - Nie chodzi jednak tylko o rolników - tłumaczył. I dodał "bijemy się też o pana. Żeby nie musiał pan kupować ziemniaków z Wielkiej Brytanii albo Maroka, tylko nasze, polskie".

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak Poparcie dla PiS bez zmian, Agrounia w Sejmie, a PSL poza nim [SONDAŻ]

Polityk był też pytany o sytuację w Zjednoczonej Prawicy i o Jarosława Gowina, byłego koalicjanta PiS. - Tylko dzięki Gowinowi nie przechodziły pewne projekty PiS. Dziś Jarosław Gowin jest poobijany politycznie, ale jak rozmawiam z przedsiębiorcami, to oni dostrzegli i z życzliwością mówią o tym, że to rzecznik ich racji - zaznaczył. 

W sierpniu br. premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek o odwołanie wicepremiera Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Były wicepremier zasiadał w nim od 2015 roku z półroczną przerwą w ubiegłym roku. Polityk o swojej dymisji dowiedział się z mediów.

Mateusz Morawiecki w Sejmie Kto jest kim w nowym gabinecie Morawieckiego? [LISTA]

Spowodowało to konieczność rekonstrukcji rządu. Zmienił się minister rolnictwa. Grzegorza Pudę zastąpi Henryk Kowalczyk, który obejmie też funkcję wicepremiera. Grzegorz Puda został z kolei ministrem funduszy i polityki regionalnej. Ze stanowiska ministra klimatu i środowiska odszedł Michał Kurtyka. Zastąpiła go Anna Moskwa. Nowym ministrem rozwoju i technologii jest Piotr Nowak. Powstało też ministerstwo sportu i turystyki, na czele którego stanął Kamil Bortniczuk.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wydarzenia GovTech - Aktywuj Pomysły! Morawiecki jeszcze nigdy nie był tak słaby jak teraz. Ale "jest jak wańka-wstańka"

Zgorzelski: Morawiecki wychodzi z rekonstrukcji osłabiony

Jak rekonstrukcja wpłynęła na pozycję premiera? - Morawiecki wychodzi z rekonstrukcji osłabiony. Został pozbawiony wpływu na wiele spółek skarbu państwa - mówił Zgorzelski.

Potwierdzają to inne źródła. Jak podkreśla Jacek Gądek dziennikarz Gazeta.pl,  Morawiecki realnie traci wpływy w spółkach Skarbu Państwa, zwłaszcza w sektorze bankowym. - Wycinanie ludzi Morawieckiego ze spółek jest naprawdę ostre. Takie rzeczy nie dzieją się bez przyzwolenia Jarosława Kaczyńskiego - mówi anonimowo jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy.

Strącenie prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły - prywatnie przyjaciela premiera - to był znak, że żaden z ludzi premiera w spółkach nie może się czuć bezpiecznie. Zwolnienie Mariusza Chłopika, zaufanego speca premiera od propagandy, też doszło do skutku, bo zgodę dał na to Kaczyński, co dokładnie opisaliśmy na Gazeta.pl. - Musiał sobie znaleźć nowe miejsce w prywatnym biznesie. To dużo mówi - słyszymy.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy!

Zobacz wideo Piotr Zgorzelski w Porannej Rozmowie Gazeta.pl
Więcej o: