Morawiecki po spotkaniu z Bidenem na szczycie w Glasgow. "Rozmawiałem w kuluarach"

"W kuluarach rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem" - poinformował premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek brał udział w szczycie klimatycznym COP26. Jak relacjonuje, tematem rozmowy były między innymi wyzwania klimatyczne.

W tym roku szczyt klimatyczny odbywa się w Glasgow w Wielkiej Brytanii. COP26 rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 12 listopada. Celem uczestników COP jest powstrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi, tak aby nie przekroczył on 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do epoki przedindustrialnej.

Bendyk: Koniec SUV-a, mięsa i latania. Nie mam pojęcia, jak to powiemy ludziomBendyk: Koniec SUV-a, mięsa i latania. Nie mam pojęcia, jak to powiemy ludziom

Morawiecki: W kuluarach rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem

Premier podsumował swoją wizytę w Wielkiej Brytanii na Facebooku. "Dziś w Glasgow podkreślałem, jak ważny w transformacji energetycznej jest punkt startu poszczególnych państw. Transformacja musi być sprawiedliwa. Żeby Polska mogła w niej partycypować na uczciwych warunkach, musi mieć odpowiednie środki, a w UE muszą funkcjonować dobre przepisy" - czytamy.

Morawiecki poinformował również, że spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem, nie podał jednak wielu szczegółów. "Dzisiaj w kuluarach rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem między innymi o wyzwaniach klimatycznych oraz sprawach związanych z bezpieczeństwem, także energetycznym" - przekazał.

Mateusz MorawieckiEksperci oceniają wystąpienie Morawieckiego w Glasgow. "Ignorancja"

Morawiecki przemawiał na szczycie w Glasgow

Morawiecki przemówił też w poniedziałek do delegatów. Jak mówił szef rządu, "wszyscy powinniśmy pamiętać o jednej zasadzie". - Transformacja nie może mieć miejsca kosztem ludzi. By zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu - mówił po uczestników szczytu. Jak podkreślił, "dziś nasz kraj szybko nadrabia zaległości wynikające z dziesięcioleci pozostawania – nie ze swojej winy – po złej stronie żelaznej kurtyny". "W wielu obszarach poczyniliśmy wielkie postępy dzięki krajowym programom w zakresie ochrony środowiska" - wskazał.

Więcej artykułów wiadomości dot. COP26 na stronie głównej Gazeta.pl.

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego zostało źle przyjęte przez ekspertów. - Polska systematycznie unika jasnych zobowiązań klimatycznych - dziś także zabrakło wskazania kamieni milowych wyznaczających nasz poziom ambicji w zakresie redukcji emisji - powiedziała Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu think-tanku WiseEuropa. W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów i redaktor naczelny portalu Nauka o klimacie. - Można było mieć nadzieję, że Polska, będąca już jedynym krajem UE, który nie przyjął celu neutralności klimatycznej, wykorzysta tę okazję, żeby wreszcie to ogłosić. Albo też zapowiedzieć datę odejścia od węgla zgodną z celami ochrony klimatu. Niestety, żadne konkrety się nie pojawiły - zauważył. 

Więcej o: