Rok 2022 stuleciem urodzin Józefa Mackiewicza? Błąd w sejmowej uchwale i pomyłka o kilkadziesiąt lat

Z projektu sejmowej uchwały wynika, że rok 2022 ma być w Polsce Rokiem Józefa Mackiewicza - na cześć dorobku pisarza i z okazji stulecia jego urodzin. Problem polega jednak na tym, że Mackiewicz urodził się w 1902 roku, a to oznacza, że stulecie jego urodzin było prawie 20 lat temu.

Na błąd w uchwale uwagę zwrócił portal polsatnews.pl. Z treści dokumentu wynika, że 2022 ma być rokiem pisarza, uhonorowanego w setną rocznicę jego urodzin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Józef Mackiewicz urodził się 1 kwietnia 1902 roku.

Zobacz wideo Nie tylko Anya Taylor-Joy. Karierę tych młodych zdolnych aktorek śledzimy z uwagą

Błąd w sejmowej uchwale. Stulecie pisarza było prawie 20 lat temu

Jak można przeczytać w treści projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza - "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w związku ze stuleciem urodzin wybitnego pisarza, uznając wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia ludów Europy Środkowo-Wschodniej, niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi oraz uniwersalne wartości jego prozy literackiej, ustanawia rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza".

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Treść uchwały zawiera błąd, którym jest stulecie pisarza przypadające na rok 2022. Stacja informuje, że za ustawą opowiedziało się 441 posłów, przeciwko jeden, natomiast żadna osoba nie wstrzymała się od głosu.

Więcej wiadomości z Sejmu przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Sprawozdawcą projektu uchwały jest Piotr Babinetz, poseł należący do partii PiS. W rozmowie z polsatnews.pl przekazał, że nie wychwycił błędu, podobnie jak Biuro Legislacyjne. Dodał również, że uchwała jest wciąż ważna i przedstawią poprawkę zgodnie z procedurami obowiązującymi w Sejmie.

Kim był Józef Mackiewicz?

Józef Mackiewicz urodził się w 1902 roku w Petersburgu i był znanym pisarzem oraz dziennikarzem. Pracował m.in. w wieleńskim dzienniku "Słowo". W 1943 roku Mackiewicz udał się do Katynia w roli obserwatora ekshumacji zwłok. Pobyt w tamtym miejscu zrelacjonował w wywiadzie dla "Gońca Codziennego".

Kaja Godek w SejmieHomofobiczny projekt Kai Godek znowu w Sejmie. Wieczorem pierwsze czytanie

W 1944 roku Mackiewicz razem z żoną uciekli przed sowiecką okupacją do Warszawy. W późniejszych latach pisarz publikował artykuły w pismach emigracyjnych, jak np. "Lwów i Wilno" czy "Kultura". Za ważniejsze utwory Mackiewicza uznaje się m.in. książkę "Katyń. Zbrodnia bez sądu i Kary" opublikowaną w 1949 roku.

Więcej o: