Podwyżka akcyzy. Posłów KO mogą czekać dyscyplinarki. "To podstawowy obowiązek posła"

Jak dowiedział się portal Onet.pl, posłom Koalicji Obywatelskie, których nie było na głosowaniu w sprawie podwyżki akcyzy, grożą postępowania dyscyplinarne. Za podwyżką głosowało tylko 219 posłów, co stanowi o wiele mniej, niż wynosi sejmowa większość.

Głosowanie w sprawie nowelizacji o podniesieniu stawek akcyzy na wyroby alkoholowe, papierosy oraz tytoń odbyło się w Sejmie w piątek 29 października. Stawki akcyzy zostaną podwyższone już w styczniu 2022 roku.

Zobacz wideo (Zbyt) długie wystąpienie Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Próbowano mu przerwać. "Proszę nie przeszkadzać!"

Głosowanie w sprawie podwyżek akcyzy. Nieobecnym posłom KO grożą postępowania dyscyplinarne

Za nowelizacją o podniesieniu stawek akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe w Sejmie głosowało 219 posłów. Przeciw zaledwie 208. Na głosowaniu zabrakło wówczas siedmiu posłów Koalicji Obywatelskiej: Riada Haidara, Joanny Jaśkowiak, Marka Krząkały, Izabeli Mrzygłockiej, Sławomira Nitrasa, Cezarego Tomczyka oraz Ryszarda Wilczyńskiego. Wobec nieobecnych na sali posłów mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

- Wyjaśniamy indywidualnie każdy przypadek i będziemy wyciągać konsekwencje. Udział w głosowaniach jest podstawowym obowiązkiem posła. Poza nadzwyczajnymi okolicznościami, związanymi na przykład ze stanem zdrowia, nie ma usprawiedliwienia dla nieobecności podczas głosowań - przekazał Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Onet.pl.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Rekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Jak jednak ustalił portal, większość posłów Koalicji Obywatelskiej swoją nieobecność tłumaczy stanem zdrowia czy nawet pobytem w szpitalu. Należy do nich m.in. Raid Haidar, który jeszcze przed głosowaniem, zamieścił wpis na mediach społecznościowych, w którym wspomniał, że "po 70 latach dopadło go zmęczenia materiału i musi położyć się na stół operacyjny". Z racji, że Haidar sam jest lekarzem przyznał również, że w znalazł się w odwróconej roli w związku z czym odczuwa stres.

Więcej wiadomości z Sejmu znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Warto również wspomnieć, że na posłów KO w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności mogą zostać nałożone kary finansowe (od kilkuset do tysiąca złotych).

Nowelizacja o podniesieniu stawek akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe przegłosowana  

- Mamy dzisiaj komunikat, że inflacja w Polsce sięgnęła 6,8 proc. Tak naprawdę mamy do czynienia z dość dramatyczną perspektywą dla polskiej gospodarki. - mówił Donald Tusk na konferencji prasowej 29 października.

Piwo (zdjęcie ilustracyjne) Wzrost cen. Wyższe stawki akcyzy na alkohol i papierosy

Od oddania głosu w Sejmie wstrzymało się 10 posłów, z czego dziewięciu należy do Lewicy, a większość do partii Razem. Poza siedmioma nieobecnymi posłami z KO, na głosowaniu zabrakło również m.in. siedmiu posłów należących do PiS oraz trzech z PSL-Koalicji Polskiej.

Więcej o: