Tusk o "szczuciu", Kłeczek odpowiada "zdradą". Szef PO: Czuję się jak wtedy, gdy przesłuchiwało mnie SB

- Jak byłem w pana wieku, byłem przesłuchiwany przez SB. Miałem już pewną praktykę i wiedziałem, że jedyną metodą jest odmawiać odpowiedzi na zadane pytania. Jak słyszę TVP Info i tego typu pytania, to czuję się mniej więcej jak wtedy, gdy przesłuchiwał mnie funkcjonariusz SB - powiedział do Miłosza Kłeczka z TVP Info były premier Donald Tusk.

Lider PO Donald Tusk wyszedł po południu do dziennikarzy. Głównym tematem jego wystąpienia były m.in. inflacja i wysokie ceny paliwa. Skomentował też projekt homofobicznej ustawy #StopLGBT Kai Godek, i niechęć Jarosława Kaczyńskiego do obniżenia cen paliw.

Tusk o możliwości obniżenia VAT-u na prąd i gaz: Pomożemy premierowi Morawieckiemu sformułować pismo do KE

- Zaniepokojeni są dzisiaj nie tylko ludzie zaangażowani w polską politykę i gospodarkę. Ten niepokój dotyczy milionów Polaków - powiedział na wstępie Tusk. Komentując najnowsze dane dotyczące inflacji, szef PO stwierdził, że "rządy PiS odziedziczyły gospodarkę w bardzo dobrym stanie". - Dlatego trochę czasu im zajęło doprowadzenie gospodarki do stanu przedzawałowego. Stajemy w obliczu sytuacji nieznanej od 20 lat - podkreślił.

Więcej informacji o inflacji i polityce na stronie głównej Gazeta.pl

Dalej Tusk mówił, że nie rozumie, "dlaczego Kaczyński zabronił podjąć inicjatywę, którą podjęli m.in. Czesi". - Ta ścieżka jest znana i prawnie uregulowana, to mianowicie umowa z Komisją Europejską o obniżeniu VAT-u na przykład na prąd, gaz czy paliwa płynne. My możemy pomóc formułować premierowi Morawieckiemu, jeśli odważy się przeciwstawić tej niezrozumiałej decyzji Kaczyńskiego, takie pismo do KE - mówił szef PO. 

Zobacz wideo Czy mamy bańkę na rynku mieszkaniowym, czy to jeszcze boom? [Q&A]

O projekcie ustawy #StopLGBT Kai Godek: Kolejna odsłona prawdziwego oblicza tego obozu

Tusk komentował także czwartkową debatę w Sejmie, dotyczącą homofobicznego projektu ustawy #StopLGBT, którą forsuje Kaja Godek.

- To nie jest niestety pierwsza odsłona prawdziwego oblicza tego obozu politycznego, który właściwie już nie ukrywa swojej fascynacji najbardziej radykalnymi, brunatnymi kartami historii Europy - powiedział Donald Tusk. - To, co do niedawna mogło wydawać się przesadą - te konotacje z faszyzmem, te prognozy i głosy ostrzeżenia - okazały się niestety uzasadnione - mówił lider PO. Jak podkreślał, "to tylko część nowej narracji". - To jest i Waffen SS ministra Dworczyka, to jest Bąkiewicz traktujący z pogardą bohaterki powstania warszawskiego - mówił.

Tusk o braku gospodarności PiS: To Kaczyński, Morawiecki nakładają miliony euro kary na Polaków

Szef Platformy Obywatelskiej mówił o karach nałożonych na Polskę przez TSUE. - Kaczyński mówi, że nie zgodzi się na obniżenie cen paliwa, bo władza potrzebuje więcej pieniędzy, a jednocześnie lekką ręką mamy płacić miliony tych kar. Obawiam się, że ta niekompetencja przeradza się w skrajną nieodpowiedzialność. Oni środków dla władzy mają wystarczająco dużo. To PiS nakłada te kary na Polskę - podkreślił Tusk.

- Wszyscy wiemy, jakie są umowy i traktaty, procedury trwają długo. Było 100 okazji, żeby wycofać się ze złych decyzji, których konsekwencją są kary. To Kaczyński, Morawiecki i PiS nakładają każdego dnia miliony euro kary na Polaków. Nawet ja, ekspert od dziwnych zachowań Kaczyńskiego, przestaję rozumieć ten ciąg zdarzeń - stwierdził. 

Starcie Donalda Tuska z Miłoszem Kłeczkiem. Kolejna runda

Podczas konferencji doszło do tradycyjnej utarczki słownej między szefem PO a Miłoszem Kłeczkiem, pracownikiem TVP Info. Kłeczek pytał Tuska, dlaczego Platforma nie obniżyła VAT-u, tylko podniosła. Kolejne pytanie dotyczyło spotkania szefa PO z europejskimi przywódcami. - Po powrocie z ostatniego szczytu unijnego i szczytu Europejskiej Partii Ludowej powiedział pan, że rozmawiał z wieloma kanclerzami i premierami o sytuacji związanej z praworządnością w Polsce i nikomu do głowy by nie przyszło, żeby zabierać Polakom pieniądze. Z kim konkretnie pan rozmawiał? Kto udzielił panu takich gwarancji? - pytał Kłeczek.

Tomasz TerlikowskiTerlikowski o homofobicznym projekcie Godek: Społecznie niedopuszczalny

Kłeczek do Tuska: Pan mówi, że ja znam doskonale pojęcie szczucia. A pan zna pojęcie zdrady?

- Ja nic nie mówiłem o gwarancjach - odpowiedział Kłeczkowi Tusk i wyjaśnił, że musi "wyeliminować tezę zawartą w pytaniu".

- Nowy kanclerz Austrii, wieloletnia kanclerz Niemiec, premier Słowenii, wicepremier Irlandii, premier Chorwacji, wicepremier Belgii, premier Grecji i premier Słowacji - to było grono, z którym siedziałem na szczycie Europejskiej Partii Ludowej przy jednym stole. Wszyscy moi rozmówcy bardzo by chcieli, żeby rząd polski podjął decyzje, które umożliwią odblokowanie pieniędzy dla Polski. Nikt nie jest zainteresowany awanturą - tłumaczył szef PO.

W pewnym momencie Tusk, relacjonując rozmowy z liderami, powiedział do Kłeczka: - To ciągle jest dobry klimat. Tam nikt na nikogo - pan musi znać to słowo dobrze - nie szczuje. Każdy każdemu chce pomóc. Na tym polega filozofia Unii Europejskiej. 

Po dłuższej wypowiedzi Tuska do jego słów nawiązał Kłeczek. - Pan mówi, że ja znam doskonale pojęcie "szczucia". To ja spytam, czy zna pan pojęcie "zdrady"? Bo jeśli pan zna, to czy pan rekomendował europosłom PO, by głosowali za rezolucją, która nakłania Komisję Europejską do wstrzymania Polsce wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy? Czy pan jest dumny z tego, że europosłowie Platformy tak zagłosowali? 

- Jak byłem w pana wieku, byłem przesłuchiwany przez SB. To był rok 82. lub 83. Miałem już pewną praktykę i wiedziałem, że jedyną metodą jest odmawiać odpowiedzi na zadane pytania. Jak słyszę TVP Info i tego typu pytania, to czuję się mniej więcej tak samo jak wtedy, gdy przesłuchiwał mnie funkcjonariusz SB - odpowiadał Tusk 

Szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński - konferencja PiS w Bydgoszczy, 26 grudnia 2018Kaczyński: Wstrząs w koalicji przeszedł do historii. Nowa umowa PiS

Więcej o: