Ambasador wezwany do MSZ po wykładzie premiera Belgii. W tle słowa o "III wojnie światowej"

Ambasador Belgii został wezwany do polskiego MSZ. Powodem jest wypowiedź belgijskiego premiera Alexandra De Croo. Polityk podczas wykładu komentował głośny wywiad Mateusza Morawieckiego dla "Financial Times".

"Wzywamy o godz. 14.30 ambasadora Belgii w związku z wypowiedzią premiera Belgii na wykładzie w College of Europe w Brugii" - przekazał cytowany w tvn24.pl rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Zobacz wideo Generał Pacek: Polska nie potrzebuje tylko zwiększonej liczby żołnierzy

Ambasador Belgii wezwany do MSZ

Jak relacjonują media, Alexander De Croo podczas wspomnianego wykładu odniósł się do artykułu w "Financial Times". Chodzi o publikację, w której Mateusz Morawiecki mówił o "trzeciej wojnie światowej" i "przystawianiu pistoletu do głowy". Wzywał Komisję Europejską, by wycofała się z planowanych sankcji finansowych. 

- Tym, którzy udzielają prowokacyjnych wywiadów i uważają, że ogłaszanie nowej wojny światowej na łamach "Financial Timesa" jest im politycznie niezbędne, chciałbym powiedzieć jedno: prowadzicie bardzo niebezpieczną grę. Igracie z ogniem, gdy wychodzicie na wojenną ścieżkę z waszymi europejskimi partnerami tylko po to, by ugrać coś w krajowych i wewnątrzkoalicyjnych sporach - miał powiedzieć podczas wykładu premier Belgii (cytat za "Gazetą Wyborczą").

Kim Dzong Un Kryzys w Korei Północnej. Reżim promuje konsumpcję mięsa z czarnych łabędzi

Mateusz Morawiecki o "III wojnie światowej"

Morawiecki na łamach "Financial Times" krytykował Komisję Europejską. Premier stwierdził, że wykracza ona poza swoje kompetencje i łamie prawo wstrzymując pieniądze dla Polski. Szef polskiego rządu nazwał to "formą dyktatu" i zaapelował, aby w sporze o praworządność Bruksela wycofała groźby sankcji finansowych i prawnych. "Nie zrezygnujemy z suwerenności w wyniku tej presji" - deklarował Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera fakt, że Komisja nadal nie wydała decyzji w sprawie Funduszu Odbudowy jest naruszeniem unijnego prawa. Czy Polska może zawetować ważne unijne projekty - na przykład pakiet klimatyczny? Na to pytanie dziennikarzy "FT" premier odpowiedział: - Jeśli KE zacznie trzecią wojnę światową będziemy bronić naszych praw za pomocą każdej broni, jaką dysponujemy.

Paweł Olechnowicz Jest prawomocny wyrok ws. zatrzymania byłego szefa Lotosu przez CBA

Więcej o: