W Sądzie Najwyższym złożono kasację ws. Arabskiego. Adwokatka chce, by wypowiedział się TSUE

Pełnomocniczka Tomasza Arabskiego, który został skazany za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku, złożyła kasację do Sądu Najwyższego. Jak twierdzi, w wydaniu orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Warszawie uczestniczyło dwóch sędziów powołanych przez tzw. nową KRS.

O złożeniu kasacji poinformowała PAP, której depeszę publikuje tvn24.pl, mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Adwokatka byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego poinformowała, że kasacja zawiera wniosek o skierowanie pytań prejudycjalnych do TSUE.

Zobacz wideo Jeden z największych polskich deweloperów idzie na sprzedaż. Co to oznacza? [Q&A]

Sprawa Tomasza Arabskiego w Sądzie Najwyższym. Złożono kasację

 - Ma to związek z faktem, że w wydaniu orzeczenia przez sąd apelacyjny w Warszawie brało udział dwóch sędziów, którzy uzyskali nominację sądu apelacyjnego na skutek działań neo-KRS - stwierdziła.  - Trudno przewidzieć, z jaką reakcją Sądu Najwyższego ten wniosek się spotka. Będzie to pewnie w dużej mierze zależało do tego, do jakiego składu sędziowskiego trafi. Wyznaczenie terminu rozpoznania kasacji to już pewnie kwestia miesięcy, nawet do roku  - dodała.

Więcej informacji o polityce na stronie głównej Gazeta.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał w 2019 roku Tomasza Arabskiego winnym niedopełnienia obowiązków w zakresie organizacji wylotu polskiego przedstawicielstwa do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Arabski został nieprawomocnie skazany na dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Jedna z byłych urzędniczek KPRM została skazana na 6 miesięcy w zawieszeniu na rok. 

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Od wyroku odwołała się prokuratury i obrońcy Arabskiego. W czerwcu bieżącego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok pierwszej instancji.  

Więcej o: