Andrzej Duda jedzie do Paryża, chce rozmawiać o energetyce. Macron kładzie nacisk na praworządność

Prezydent Andrzej Duda złoży roboczą wizytę w Paryżu. W Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Warszawa zapowiada rozmowę jako okazję do przedyskutowania współpracy gospodarczej, z kolei Paryż akcentuje kwestię praworządności.
Zobacz wideo Kierwiński komentuje słowa Morawieckiego o tym, co się stanie, jeśli KE rozpocznie III wojnę światową

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, wizyta w Paryżu była planowana od kilku tygodni. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że pierwotnie rozmowa Duda-Macron miała odbyć się telefonicznie. Jednak zakres tematów jest na tyle duży, że zdecydowano o bezpośrednim spotkaniu prezydentów.

Więcej na temat polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Spotkanie Marine Le Pen z Viktorem Orbanem Najpierw Morawiecki, potem Le Pen rozmawiała z Orbanem. Temat: eurosceptyczny sojusz

Duda spotka się z Macronem

Według Pałacu Prezydenckiego, rozmowy w Paryżu będą dotyczyły współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych. Tu na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki jądrowej. Niedawno francuski koncern EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od czterech do sześciu reaktorów atomowych w dwóch, trzech lokalizacjach.

Rozmowa prezydentów Dudy i Macrona ma dotyczyć też współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz polityki bezpieczeństwa. Przywódcy omówią również kwestię ochronę unijnych granic.

W skład polskiej delegacji wejdą szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej - wiceministrowie spraw zagranicznych oraz klimatu i środowiska - Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Joe Biden Biały Dom ujawnia szczegóły podróży Bidena do Europy

Francja chce rozmawiać o praworządności

"Spotkanie będzie okazją do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego. Strona francuska wymienia też inne tematy rozmowy - to migracja, klimat, obronność i przemysł. Dzień przed wizytą Dudy w Paryżu Clement Beaune, francuski minister do spraw europejskich, skrytykował decyzję polskich władz w sprawie budowy muru na wschodniej granicy kraju. Jak stwierdził, jest to "sprzeczne z wizją europejskich wartości".

Od nowego roku Francja obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Macronem na marginesie Rady Europejskiej w Brukseli. Po obradach szczytu francuski przywódca oświadczył, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, które - jak tłumaczył - mogłyby rozwiązać spór Warszawy z Brukselą bez konieczności wywierania nacisku ze strony Unii.

Więcej o: