Rekonstrukcja rządu - "jedni awansują, inni dostają nowy stołek". Komentarze polityków

We wtorek Andrzej Duda powołał nowych członków rady ministrów. Nowe resorty objęli między innymi Henryk Kowalczyk, Kamil Bortniczuk czy Anna Moskwa. Jak na zmianę w rządzie Mateusza Morawieckiego zareagowali politycy innych ugrupowań?

We wtorek 26 października Andrzej Duda powołał na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego nowych członków rządu. Są to:

  • minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk;
  • minister sportu Kamil Bortniczuk;
  • minister rozwoju i technologii Piotr Nowak;
  • ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa;
  • minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. 

Nominacje odebrali też Piotr Gliński i Tadeusz Kościński, których resorty zmieniły nazwę - na kolejno Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (bez Sportu) i Ministerstwo Finansów (bez Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Więcej na temat rekonstrukcji rządu na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kierwiński komentuje słowa Morawieckiego o tym, co się stanie, jeśli KE rozpocznie III wojnę światową

Politycy komentują rekonstrukcję rządu. "Na kryzys i potrzebę umiaru - 4 wicepremierów"

Publicysta Jakub Majmurek przypomniał w Polskim Radiu 24, że minister Henryk Kowalczyk był jeszcze niedawno zawieszony w PiS za głosowanie przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. - Ta nominacja jest symbolicznym wysłaniem sygnału dla elektoratu, że partia wycofuje się z tego pomysłu - dodał.

"Kolejna rekonstrukcja rządu, która nie rozwiązuje żadnego problemu. Jedni awansują, drudzy zmieniają ministerstwo, inni dostają nowy stołek. Kosztowna zabawa za nasze pieniądze, a ludzie zostają sami z problemami. Prawdziwa rekonstrukcja będzie w 2023 r., przy urnach wyborczych!" - skomentował na Twitterze lider Lewicy Tomasz Trela.

"Rząd PiS uważa że od ciągłego mieszania herbata staje się słodsza. Otóż ten rząd od kolejnego zamieszania: ani słodszy ani mądrzejszy ani bardziej strawny" - napisał w mediach społecznościowych wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski.

"Na kryzys i potrzebę umiaru - 4 wicepremierów" - napisał poseł PO o nominacji dla Henryka Kowalczyka. Krzysztof Brejza przypomniał też, że Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało zmniejszyć liczbę resortów. We wtorek natomiast z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odłączony został Sport, a z Ministerstwa Finansów powstał dodatkowy resort funduszy i polityki regionalnej. Zamiast dwóch dotychczasowych ministrów, będzie ich teraz czterech do każdego z resortu - MKiD, MS, MF oraz MFiPR.

Więcej o: