Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w rządzie. Jest nowy wicepremier

Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek informację o zmianach w składzie rządu. Jak się okazuje, nowym ministrem rolnictwa zostanie Henryk Kowalczyk, który obejmie też funkcję wicepremiera. Jacy nowi politycy wejdą w skład rządu?

- Henryk Kowalczyk został w miejsce Grzegorza Pudy ministrem rolnictwa, obejmie też funkcję wicepremiera - ogłosił na konferencji prasowej we wtorek 26 października premier Mateusz Morawiecki. Grzegorz Puda nie żegna się jednak z rządem. Dotychczasowy szef resortu rolnictwa pokieruje resortem funduszy i polityki regionalnej, na którego czele stała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Więcej o polityce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kierwiński komentuje słowa Morawieckiego o tym, co się stanie, jeśli KE rozpocznie III wojnę światową

Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w rządzie

Z rządu odchodzi Michał Kurtyka. Ministerstwo klimatu obejmie Anna Moskwa. Nowa ministerka jest absolwentką socjologii, stosunków międzynarodowych i ekonomii. Zna trzy języki obce - francuski, angielski i hiszpański. W latach 2017-2020 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiedzialną za współpracę międzynarodową. Po odejściu z rządu została członkinią zarządu Baltic Power - spółki należącej do PKN Orlen i Northland Power. 

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Sportu kierowane będzie przez Kamila Bortniczuka, który należy do Republikanów Adama Bielana. Tak zwani "Bielanowcy" będą mieli też jednego ministra bez teki.

Sam Bortniczuk jest posłem od zaledwie dwóch lat - w 2019 roku dostał się do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Poseł pracował przy komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, był także sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W lutym 2021 roku Kamil Bortniczuk wraz z Adamem Bielanem zostali wykluczeni z Porozumienia Jarosława Gowina. 

Premier zapowiedział również, że nastąpi zmiana na stanowisku, które sam piastuje. Nowym ministrem rozwoju i technologii będzie Piotr Nowak, który wcześniej był wiceministrem finansów. W grudniu 2020 roku Nowak złożył dymisję, ponieważ objął stanowisko w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W resorcie finansów zarządzał długiem - czyli emisją obligacji finansujących deficyt budżetowy. Piotr Nowak jest absolwentem wydziału cybernetyki WAT w Warszawie oraz finansów i bankowości w SGH w Warszawie. Uzyskał też tytuł Executive MBA na Politechnice Warszawskiej.  

Jarosław Kaczyński na konferencji ws. ustawy o obronnościKaczyński na konferencji: Proszę nie zabiegać o interesy agresywnych państw

Więcej o: