Kaczyński pytany o zadłużanie kraju. "Proszę tak nie zabiegać o interesy agresywnych państw"

Czy bezpieczne jest zadłużanie kraju? - zapytał Jarosława Kaczyńskiego jeden z dziennikarzy, odnosząc się do założeń nowej ustawy o obronności. - Polskie zadłużenie w porównaniu do krajów Unii Europejskiej wcale nie jest duże. Proszę się tym nie przerażać i proszę tak bardzo nie zabiegać o interesy agresywnych państw, które mamy wokół siebie - odpowiedział prezes PiS.

We wtorek odbyła się konferencja Mariusza Błaszczaka i Jarosława Kaczyńskiego, na której ogłoszono m.in. założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny. - Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą, że "chcesz pokoju, szykuj się do wojny" - mówił wicepremier Kaczyński, dodając, że "państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą". Wskazał też, że celem rządu PiS jest, żeby "Polska była państwem militarnie silnym, należącym do najsilniejszych".

Nowa ustawa zakłada m.in. dozbrojenie Wojska Polskiego i zwiększenie jego liczebności. Zmieni się też sposób finansowania - Mariusz Błaszczak ogłosił, że to Bank Gospodarstwa Krajowego będzie prowadził Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Jak dodał, "innymi źródłami mają być budżet państwa i wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego". Przewidziano też nową formułę powoływania do wojska (choć nie wprowadzono obowiązku służby wojskowej) - więcej szczegółów można przeczytać TUTAJ.

Zobacz wideo Sroka o pieniądzach z KPO: Brak tych środków będzie ze szkodą dla obywateli

Konferencja Kaczyńskiego. Prezes PiS pytany, czy warto zadłużać kraj. "Proszę się nie przerażać"

Jak informowaliśmy, na konferencji prasowej padło m.in. pytanie o to, czy zdaniem prezesa PiS i szefa MON w obliczu poważnej stosowne było użycie w wywiadzie dla "Financial Times" sformułowania dot. III wojny światowej. - Pani widać się wszystko się kojarzy, pani pomieszała wszystko - odpowiedziano dziennikarce TVN 24.

Więcej na temat konferencji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lista pytań dziennikarzy do Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka była dłuższa, niż czas, który przeznaczyli organizatorzy. Gdy ogłoszono, że konferencja dobiegła końca, jeden z dziennikarzy pytał jeszcze: "Co z samorządami? Czy zwiększanie zadłużenia publicznego jest bezpieczne dla finansów?". - Ale to nie jest pytanie dotyczące dzisiejszej konferencji - przerwała prowadząca konferencję. Jarosław Kaczyński zdecydował się jednak na odpowiedź. 

Ja mogę powiedzieć jedną rzecz. Lepiej być bezpiecznym i nieco bardziej zadłużonym, niż żyć w stanie nieustannego zagrożenia, co zwykle się źle kończy i polska historia jest dowodem na to, że nie warto oszczędzać. A polskie zadłużenie w porównaniu do krajów Unii Europejskiej wcale nie jest duże. Proszę się tym nie przerażać i proszę tak bardzo nie zabiegać o interesy agresywnych państw, które mamy wokół siebie

- skwitował.

Więcej o: