Konferencja Błaszczaka i Kaczyńskiego, nagle pada pytanie dziennikarki. "Pani się wszystko kojarzy"

- Pani widać się wszystko się kojarzy, pani pomieszała wszystko - tak szef MON Mariusz Błaszczak odpowiedział na pytanie dziennikarki, która na konferencji prasowej dot. obronności przypomniała słowa premiera Mateusza Morawieckiego o III wojnie światowej. Z kolei Jarosław Kaczyński, pytany o to, czy bezpieczne jest dalsze zadłużanie kraju, odpowiedział: - Proszę się tym nie przerażać i proszę tak bardzo nie zabiegać o interesy agresywnych państw, które mamy wokół siebie.

Na konferencji Mariusza Błaszczaka i Jarosława Kaczyńskiego ogłoszono m.in. założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny oraz nowe zasady powoływania do wojska i finansowania armii. - Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą, że "chcesz pokoju, szykuj się do wojny" (...) Państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą - mówił wicepremier Kaczyński.

Czytaj więcej: Jarosław Kaczyński: Musimy działać zgodnie ze starą zasadą: "chcesz pokoju, szykuj się do wojny"

Zobacz wideo Sroka o pieniądzach z KPO: Brak tych środków będzie ze szkodą dla obywateli

Konferencja Błaszczaka i Kaczyńskiego, nagle padło pytanie. "Pani się wszystko kojarzy"

Pod koniec konferencji pytanie zadała Maja Wójcikowska, dziennikarka TVN 24. - Panie ministrze, pan przedstawił źródła finansowania tej ustawy, mówiliście państwo, jak radykalnie umocnić trzeba polskie wojsko, ale nie padła informacja, ile w sumie te zmiany będą kosztować. Premier Kaczyński mówił "chcesz pokoju, szykuj się na wojnę", takie mocne słowa padły, to chciałam zapytać, czy w tym kontekście, skoro państwo mówicie o poważnych sprawach, poważnym i stosownym jest zabieranie głosu w "Financial Times" przez premiera Morawieckiego i jego słowa o III wojnie światowej, o przykładaniu pistoletu do głowy? - zapytała. 

- To pani... pani widać się wszystko się kojarzy, pani pomieszała wszystko, a jeżeli już mówimy o skojarzeniach - odpowiedział Mariusz Błaszczak. - Bardziej właściwe to jest polityka sojuszu, to jest to, że Polska należy do liderów NATO jeśli chodzi o obronność. 10. państw wydaje ponad 2 PKB na obronność, w tym gronie jest Rzeczpospolita, od niedawna jest w tym gronie. Po 2015 roku, kiedy rządy objęło Prawo i Sprawiedliwość a prezydentem został Andrzej Duda, który realizuje program PiS, powołujemy nowe jednostki wojskowe na wschodniej flance NATO, na naszej wschodniej granicy, wydajemy ponad 2 PKB na obronność, a tu przedstawiony przed chwilą mechanizm tylko wzmacnia tę tendencję. My mówimy o mechanizmie, przedstawiamy mechanizm. Jeżeli chodzi o konkretne procesy modernizacyjne, to one są regulowane przez. Szczegółowo omawiamy, jaka broń jest potrzebna, w rezultacie tych analiz podpisaliśmy umowy na zakup rakiet Patriot.

- Ja bym jeszcze chciał dodać, że biorąc pod uwagę te dodatki, które będą zwracane, kredyty, które będą zwracane w przyszłych latach czy dziesięcioleciach, to nie chodzi o żadne dwa procent, tylko o znacznie więcej - dodał Jarosław Kaczyński. 

Więcej o: