Gowin skrytykował Polski Ład. "Populistyczne rozdawnictwo". Na ripostę nie trzeba było długo czekać

"Wczoraj ukryty dług Polski wzrósł o 23 mld. Tyle 'pieniędzy' rząd rozdał samorządom z pustego konta w BGK" - napisał na Twitterze Jarosław Gowin, krytykując ogłoszony w poniedziałek przez premiera Program Inwestycji Strategicznych. Na jego wypowiedź odpowiedziała ministra Olga Semeniuk: "Niedawno sam bił się o to, żeby w populistyczny sposób próbować 'pomagać' przedsiębiorcom".

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Program Inwestycji Strategicznych, który ma być odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią. "Rządowy Fundusz Polski Ład - największy program inwestycyjny ostatnich 30 lat - to ponad 23 mld zł dla gmin, powiatów, miast i wsi. Chcemy, żeby Polska lokalna rozwijała się w sposób zrównoważony, a inwestycje, które ogłosiliśmy, stały się kołem zamachowym polskiej gospodarki" - ogłosił premier na Twitterze. 

Jarosław Gowin skrytykował nowy program rządu. Odpowiedziała mu Olga Semeniuk

Wczoraj ukryty dług Polski wzrósł o 23 mld. Tyle 'pieniędzy' rząd rozdał samorządom z pustego konta w BGK. Za to oszustwo w sprawie deficytu, oszustwo w sprawie funduszy unijnych i brnięcie w populistyczne rozdawnictwo wyborcze przyjdzie nam wszystkim płacić dziesiątki lat

- napisał we wtorek Jarosław Gowin na Twitterze. 

Dlaczego "ukryty dług"? Przypomnijmy, że dzięki stworzeniu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 rząd może zadłużać się, "ukrywając" ten fakt. Wydatki Funduszu nie są bowiem wliczane do budżetu. Oznacza to, że rząd może zadłużać Polskę, emitując obligacje i twierdząc, że nadwyżka budżetowa w 2021 roku wyniesie nawet 80 mld zł.

Wyhodowaliśmy potwora, który odkrył, że można kupować głosy wyborców (i samorządów) kreacją pieniądza na niespotykaną od lat skalę. I albo się obudzimy, zetniemy mu głowę, albo czeka nas koszmar przewlekłej inflacji i dewaluacji pieniądza, jakiej nie było od lat 90.

- skomentował w odpowiedzi na wpis Gowina Jacek Hecht z Porozumienia

California StormsUSA. Bomba cyklonowa w Kalifornii. Fala zniszczeń i brak prądu [ZDJĘCIA]

Słowa byłego wicepremiera skomentowała także Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju o technologii oraz od niedawna przewodnicząca Rady Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA):

Jarek niedawno sam bił się o to, żeby w populistyczny sposób próbować 'pomagać' przedsiębiorcom. Skończyło się z zerowym rezultatem i skończy się zerowym wynikiem wyborczym 

Więcej informacji o polityce w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rządowy Fundusz Polski Ład

O szczegółach Rządowego Funduszu Polski Ład Mateusz Morawiecki mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Nidzicy. - Dziś jest szczególny dzień, kiedy możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych. To dla mnie optymistyczny moment - mówił premier. Jak przekazał, Program Inwestycji Strategicznych to odpowiedź na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. - To powyżej 23 mld zł. Ponad 2780 gmin, powiatów otrzyma dofinansowanie - podkreślał. Program jest realizowany przez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Protest samorządowców ws. Polskiego ŁaduProtest samorządowców przeciwko Polskiemu Ładowi. "Nie dajcie się na to nabrać"

Samorządowcy podkreślają, że Polski Ład, który przedstawiany jest przez rząd jako pomoc i wsparcie, w rzeczywistości będzie skutkował odebraniem mieszkańcom gmin, powiatów i województw łącznie aż 145 miliardów złotych w ciągu najbliższych dziesięciu lat. 

W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. Polskim Ładzie oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich

- pisali w apelu. 

Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał niedawno, że od 2022 roku samorządy nie będą miały mniejszych dochodów niż przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. "Od 2022 r. dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach. Dla samorządów to gwarancja dochodów i ułatwienie przy planowaniu i realizacji budżetów. Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają zwiększoną subwencję rozwojową, która im to wynagrodzi. Dzięki temu dochody JST będą mniej podatne na wahania w gospodarce i zmiany prawne" - czytamy na stronie resortu

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte
Więcej o: