To już oficjalne: jutro rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała godzinę

Andrzej Duda 26 października zmieni skład Rady Ministrów. Po nieoficjalnych doniesieniach pojawiło się już potwierdzenie ze strony Kancelarii Prezydenta. Zmiany w rządzie, o których mówi się od dawna, mają zostać zatwierdzone we wtorkowe popołudnie.
Zobacz wideo Kierwiński komentuje słowa Morawieckiego o tym, co się stanie, jeśli KE rozpocznie III wojnę światową

"26 października 2021 r. (wtorek) o godz. 17 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta RP" - podała Kancelaria Prezydenta w krótkim komunikacie. 

Więcej informacji z polskiej polityki na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzej Duda dokona zmian w składzie rządu

O tym, że do rekonstrukcji rządu Prawa i Sprawiedliwości dojdzie we wtorek, parę godzin wcześniej informował portal 300polityka.pl. W ubiegłym tygodniu zmiany w składzie Rady Ministrów zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. Zmiany są jednak nieoficjalnie zapowiadane już od czasu opuszczenia Zjednoczonej Prawicy przez część polityków Porozumienia, w tym Jarosława Gowina.

Według wcześniejszych doniesień w ramach rekonstrukcji rządu do gabinetu Mateusza Morawieckiego ma wejść Piotr Nowak, który zostanie szefem resortu rozwoju, z kolei Anna Moskwa ma kierować resortem klimatu, z którego usunięty zostanie Michał Kurtyka. Ta dwójka ma zająć się polityką klimatyczną i negocjacjami z Unią Europejską.

W połowie października Polska Agencja Prasowa, powołując się na słowa Jarosława Kaczyńskiego, poinformowała, że Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Posada dla polityka ma być efektem nowej umowy koalicyjnej między PiS a Partią Republikańską. Samo Ministerstwo Sportu powróci po sześciu miesiącach nieistnienia. Przez ostatnie pół roku sportem zajmował się minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

Jarosław Kaczyński o swoim odejściu z rządu 

Nadchodząca rekonstrukcja rządu będzie raczej kosmetyczna - o czym mówił m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Z rządu ma też niedługo odejść Jarosław Kaczyński, który pełni obecnie funkcję wiceprezesa Rady Ministrów. - Nie wiem, dlaczego to w tej chwili jest taka sensacja. Ja tam przybyłem z pewnymi zadaniami, a one w zasadzie już są na końcu drogi. Jeżeli je wykonam, to mój pobyt w rządzie nie będzie miał jakiegoś większego sensu. Ktoś może mnie zastąpić, natomiast w partii jest bardzo dużo do zrobienia, a wiek taki jak mój ma niestety tę wadę, że na dwóch etatach jest niełatwo - mówił prezes PiS w rozmowie z RMF FM.

Więcej o: