Wywiad Mateusza Morawieckiego w "Financial Times". Donald Tusk: Świat zdębiał [KOMENTARZE]

W poniedziałek na łamach "Financial Times" pojawił się wywiad z Mateuszem Morawieckim. Premier ocenił m.in., że negocjacje z Komisją Europejską odbywają się z "pistoletem przy głowie". Na jego słowa zareagowali już polscy politycy i dziennikarze. "Każdy kolejny dzień tego premiera to katastrofa" - pisze Tomasz Siemoniak z PO.

W poniedziałkowym "Financial Times" pojawił się duży artykuł dotyczący sporu Polski z Unią Europejską. Dziennik zapytał Mateusza Morawieckiego czy Polska, z powodu tego sporu, może zawetować kluczowe decyzje legislacyjne. - Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie III wojnę światową? Jeśli rozpocznie III wojnę światową, będziemy bronili naszych praw każdą dostępną bronią (...). Jeśli ktoś zaatakuje nas w niesprawiedliwy sposób, będziemy się bronić - odpowiedział premier.

Więcej na temat słów premiera w "Financial Times" na stronie głównej Gazeta.pl. 

Mateusz MorawieckiPremier w "FT" mówi o "pistolecie przy głowie" i "III wojnie światowej"

Politycy komentują wywiad Mateusza Morawieckiego. "Po prostu działa ma szkodę Polski"

Na komentarze polskich polityków nie trzeba było długo czekać. "Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść" - napisał na Twitterze były premier, lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

"Szambo wybiło. Premier Morawiecki w wywiadzie dla 'Financial Times' przyrównuje działania Komisji Europejskiej do rozpoczęcia III wojny światowej. Bredzi też o 'pistolecie przystawianym do głowy'. Złodziej krzyczy łapać złodzieja!" - komentuje europoseł Lewicy Łukasz Kohut, który podczas ostatniego posiedzenia Parlamentu Europejskiego wręczył premierowi figurkę Pinokia.

Poseł Łukasz Kohut z 'prezentem' dla Mateusza MorawieckiegoKohut przekazał "prezent" Morawieckiemu. "Pinokio sterowany przez Pryncypała"

"Premier Morawiecki, który ostrzega Komisję Europejską przed rozpoczynaniem III wojny światowej wobec Polski, przekracza wszelkie granice. Przede wszystkim nie rozumie, co znaczą dla milionów Polaków słowa 'wojna światowa'. Każdy kolejny dzień tego premiera to katastrofa" - podsumowuje Tomasz Siemoniak z PO. "Morawiecki po prostu działa ma szkodę Polski" - dodała krótko Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

"'Zmierzam do swojego końca'. 'Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową'. Odnoszę wrażenie, że pan Morawiecki ma ostatnio jakieś problemy z angielskim albo postradał rozum" - stwierdził były premier Marek Belka.

"Fajny przekaz poszedł w świat po wywiadzie Mateusza Morawieckiego w 'Financial Times'. Polski rząd mówi UE: finansujcie naszą autokrację, bo jak nie to wysadzimy was" - komentuje była minister nauki i szkolnictwa wyższego 2013-2015 oraz była europosłanka Lena Kolarska-Bobińska.

Zobacz wideo (Zbyt) długie wystąpienie Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Próbowano mu przerwać. "Proszę nie przeszkadzać!"

Morawiecki porównuje spór UE z Polską do wojny. "A to porównanie bezdennie głupie"

"Premier Morawiecki w 'FT' do opisania relacji z KE używa retoryki wojennej. 'Co się stanie, jeśli KE wywoła trzecią wojnę światową? Jeśli wywołają III WŚ będziemy bronić naszych praw za pomocą wszystkich dostępnych nam środków'. To chyba nie jest język dialogu..." - pisze na Twitterze wydawczyni TVN 24, Martyna Jaszczołt.

"III wojnę światową? Brzmi jak odpowiedź Marine Le Pen, a to Mateusz Morawiecki" - dodaje Patryk Michalski z WP.pl. "Albo Financial Times łże, albo polski premier uznał, że do sporu między polskim rządem a organami UE najlepiej pasuje porównanie do kolejnej wojny światowej. A to porównanie bezdennie głupie" - komentuje również dziennikarz WP.pl Patryk Słowik.

"Jeżeli premier Morawiecki rozmawia z Marine Le Pen, to może Stanisław Karczewski wróci do rozmów z Aleksandrem Łukaszenką?" - pyta retorycznie Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Więcej o: