Morawiecki w "Financial Times" o sporze z KE. Mówi o "pistolecie przy głowie" i "III wojnie światowej"

Mateusz Morawiecki na łamach "Financial Times" ocenił, że negocjacje z Komisją Europejską odbywają się z "pistoletem przy głowie". - Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie III wojnę światową? Będziemy bronić naszych praw każdą bronią - powiedział premier.

"Financial Times" poświęcił duży artykuł sporowi Polski z Unią Europejską. Brytyjski dziennik zwraca uwagę na groźbę wstrzymania pieniędzy dla Polski w związku z mechanizmem warunkowości. Przypomniano, że już teraz opóźniane jest przekazanie środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Więcej wiadomości o sporze Polski z UE na stronie głównej Gazeta.pl

- Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie III wojnę światową? Jeśli rozpocznie III wojnę światową, będziemy bronili naszych praw każdą dostępną bronią - powiedział Mateusz Morawiecki, gdy "FT" zapytało, czy Polska może zawetować kluczowe decyzje legislacyjne, jak pakiet klimatyczny. - Jeśli ktoś zaatakuje nas w niesprawiedliwy sposób, będziemy się bronić - dodał.

Zobacz wideo Dudek: Na sporach z UE możemy stracić wiarygodność, a to się odbije na złotym

Mateusz Morawiecki o "III wojnie światowej"

Dalej Morawiecki mówił o "dyskryminującej" i przypominającej "dyktat" postawie Brukseli. - Jeśli będzie gorzej, będziemy musieli przemyśleć naszą strategią - dodał.

Morawiecki powiedział, że aby znaleźć kompromis z Komisją Europejską, ta musi wycofać swój wniosek ws. kar na Polskę. KE domagała się od nałożenia przez TSUE kar finansowych za to, że Izba Dyscyplinarna nie została zamrożona. - To proces polityczny. A procesy polityczne mogą zatrzymać politycy - powiedział premier. - To byłaby najmądrzejsza rzecz, jaką mogą zrobić. Wtedy nie rozmawiamy ze sobą z pistoletem przy głowie. Ta sytuacja powoduje brak chęci na dalsze działania - powiedział. 

Szef rządu przypomniał, że trwają prace nad projektami dotyczącymi zmian w sądownictwie i w ciągu kilku najbliższych tygodni będą one wdrażane.   

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny Komorowskiej Pierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

Więcej o: