PO wybrała szefów partii w regionach. Znamy oficjalne wyniki. Nie pomogło wsparcie Tuska

Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej potwierdziły przywództwo Donalda Tuska. Lider patrii uzyskał 97,4 proc. głosów. Wybrano także szefów lokalnych struktur partii. Popierani przez lidera PO Agnieszka Pomaska i Roman Szełemej przegrali wybory w swoich regionach.

Na jedynego kandydata Donalda Tuska głosowało ponad 11 tys. członków Platformy, czyli 97,4 proc. - przekazała na niedzielnej konferencji krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela.

O wynikach sobotnich wyborów w regionie pomorskim PO jako pierwsza poinformowała na Twitterze Agnieszka Pomaska. "Gratulacje dla nowego Przewodniczącego Regionu Pomorskiego PO Mieczysława Struka" - napisała parlamentarzystka.

Nowy przewodniczący Mieczysław Struk od 2010 r. jest marszałkiem województwa pomorskiego. Do Platformy Obywatelskiej należy od 20 lat. Jego kandydaturę poparł dotychczasowy przewodniczący pomorskiej PO Sławomir Neumann. Agnieszce Pomaskiej nie pomogło natomiast poparcie ze strony szefa PO Donalda Tuska, który zadeklarował przed kilkoma dniami, że to właśnie na Pomaskę odda swój głos.

Zobacz wideo Tusk o debacie w Parlamencie Europejskim: Nie mamy powodu do satysfakcji, że przedmiotem tej debaty była sytuacja w Polsce

Szełemej przegrywa na Dolnym Śląsku mimo poparcia Tuska i Schetyny

W sobotę na szefa dolnośląskich struktur PO został z kolei wybrany wieloletni poseł Michał Jaros, związany z partią od 2005 r. (w latach 2017-2018 należał do Nowoczesnej, następnie powrócił do PO). Kontrkandydatem Jarosa była popierany przez Donalda Tuska i Grzegorza Schetynę prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Więcej informacji o sytuacji w Platformie Obywatelskiej po wyborach na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szefem regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej pozostanie Wojciech Saługa. Pokonał prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, otrzymując 67,2 proc głosów. O wygranej Saługi poinformował na Twitterze Borys Budka.

W regionie podkarpackim Platformy Obywatelskiej wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który pokonał posła Marka Rząsę - podaje PAP.

Wybory w strukturach regionalnych PO. Kto wygrał w pozostałych regionach?

W regionie warmińsko-mazurskim szefem regionu został poseł Jacek Protas, który pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia, uzyskując 72 proc. głosów - ustaliło RMF24.

W regionie lubelskim szefem został były poseł Stanisław Żmijan. Polityk ze znaczną przewagą pokonał Piotra Górskiego i Grzegorza Nowakowskiego.

Poseł Krzysztof Truskolaski został nowym szefem Platformy Obywatelskiej w Podlaskiem, gdzie był jedynym kandydatem. W wyborach nie wystartował dotychczasowy wieloletni szef PO w regionie poseł Robert Tyszkiewicz.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz został przewodniczącym partii w regionie, a poseł Arkadiusz Marchewka - w Szczecinie - podaje RMF24.

Jedynym kandydatem na szefa świętokrzyskich struktur partii był Artur Gierada.

Szczegółowe wyniki wyborów w lokalnych strukturach PO zostaną podane w niedzielę.

Więcej o: