Prof. Łętowska o polskich sędziach: Są w tej chwili w diabelskiej alternatywie. Sprawa Fereka to skandal

- Z jednej strony obowiązek, z drugiej represje - tak sytuację polskich sędziów oceniła w sobotę w TVN24 prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich. Jak dodała, "w tej chwili cierpią ludzie, którzy powinni zajmować się wydawaniem sprawiedliwych wyroków".

W piątek sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Maciej Ferek został zawieszony na miesiąc decyzją prezes Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Jak informował portal OKO.press, powodem miały być wydane przez sędziego dwa orzeczenia i jedno zarządzenie, w których podważał status sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Sędzia powoływał się przy tym na lipcowe orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiej Trybunału Praw Człowieka.

Więcej o sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- To eksces, po prostu skandal - tak kwestię zawieszenia sędziego Macieja Fereka skomentowała w sobotę w TVN24 prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, była sędzia NSA i TK.

Jak stwierdziła prof. Łętowska, "sędziowie w Polsce są w tej chwili w diabelskiej alternatywie".

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny KomorowskiejPierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

- Z jednej strony konstytucja i cały system obowiązującego w Polsce prawa mówią, że są sędziami europejskimi, w związku z czym wyroki sądów europejskich muszą być przez nich traktowane tak jak wyroki sądów polskich. A zatem, w odpowiednich formach, są winni posłuszeństwo tym rozstrzygnięciom - zaznaczyła. Dodała, że z drugiej strony na mocy "tzw. ustawy kagańcowej z grudnia 2019 r." sędziom "grożą represje".

Zobacz wideo Pomaska: Ten rząd nie prowadzi polityki, która sprzyjałaby kobietom

Prof. Ewa Łętowska o sytuacji polskich sędziów

- W tej chwili cierpią ludzie, którzy powinni zajmować się wydawaniem sprawiedliwych wyroków, a nie ważeniem tego, czy diabelska alternatywa jest dla nich aż tak niedogodna, czy aż tak przychylna - oceniła rozmówczyni TVN24.

Jak dodała prof. Ewa Łętowska, "jeżeli system wymiaru sprawiedliwości staje się dysfunkcjonalny w takim stopniu, jeżeli ci, którzy ten system mają utrzymywać w dobrej kondycji zastanawiają się, czy być posłusznymi tym czy innym nakazom, które są ze sobą sprzeczne, to nie ma mowy o wymiarze sprawiedliwości".

Małgorzata ManowskaMałgorzata Manowska beszta sędziów. "Pycha jest wrogiem służby!"

Więcej o: