Jolanta Kwaśniewska: Coraz bardziej wydaje mi się, że scenariusz polexitu jest realny

- Słuchałam, jak premier Mateusz Morawiecki napinał muskuły w Parlamencie Europejskim i mówił, że Polska nie będzie przez Brukselę szantażowana. Co dalej? Te słowa mają konsekwencje - mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska.

Jolanta Kwaśniewska udzieliła wywiadu Wirtualnej Polsce, w którym odpowiedziała na pytanie dotyczące tego, czy scenariusz wyjścia Polski z Unii Europejskiej jest realny, czy może to jedynie "element strategii mobilizacyjnej elektoratu opozycji".

Zobacz wideo Starcie dziennikarza TVP z Tuskiem na konferencji. "Satysfakcjonuje mnie postępująca irytacja pańskich szefów politycznych"

Jolanta Kwaśniewska: Dlaczego te cuda nie działy się przed 2004 rokiem?

- Coraz bardziej wydaje mi się, że scenariusz polexitu jest realny. Słuchałam, jak premier Mateusz Morawiecki napinał muskuły w Parlamencie Europejskim i mówił, że Polska nie będzie przez Brukselę szantażowana. Co dalej? Te słowa mają konsekwencje - mówiła WP Jolanta Kwaśniewska. 

- Marek Suski mówi o okupacji ["okupantem" Suski nazwał Unię Europejską - red.], Patryk Jaki pokazuje wyliczenia, że na obecności we Wspólnocie tylko tracimy [o pełnych błędów wyliczeniach Patryka Jakiego pisaliśmy w materiale pod TYM linkiem - red.]. To może warto ją opuścić? Tylko skoro jesteśmy tacy samowystarczalni, dlaczego te cuda nie działy się przed 2004 rokiem? Śmiać mi się chce, gdy słyszę szefa NBP Adama Glapińskiego, gdy mówi, że mamy tyle pieniędzy, że sami sobie poradzimy, bez Funduszu Odbudowy. Zapala mi się z tyłu głowy czerwona lampka, bo nie wierzę tym, którzy równocześnie krytykują Unię, dodając, żeby się nie martwić, bo przecież zawsze będziemy jej częścią - dodała była pierwsza dama. 

Więcej informacji o polskiej polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Warszawa. Protest Strajku Kobiet w rocznicę wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawo do aborcjiRocznica wyroku TK ws. aborcji. Protesty w kilkunastu miastach. [ZDJĘCIA]

Kwaśniewska o TVP: Zawłaszczone media publiczne 

Jolanta Kwaśniewska usłyszała także pytanie dotyczące oceny Donalda Tuska, który wrócił na polską scenę polityczną m.in. po to, by umocnić kruche relacje z Unią Europejską. - Tego przed wyborami nie sposób ocenić, ale widać, jak od początku zawłaszczone media publiczne prezentują jeden propagandowy przekaz - Tusk jest jak "agent Niemiec", przypuszczając na niego frontalny atak. Jego skala jest niewiarygodna. TVP bije jak w bęben w każdego, kto myśli inaczej niż rządzący. Może dlatego, że boją się Tuska? - skomentowała. 

Wysokie pozycje w sondażach Prawo i Sprawiedliwość zawdzięcza - zdaniem Kwaśniewskiej - "rozdawnictwu". - Mam wrażenie, że niektórzy myślą: "okej, PiS coś nakradnie, ale przecież nam też daje". To jest straszne, populizm triumfuje. Ludzie głosują na tych, którzy demagogicznie obiecują im góry pieniędzy - tłumaczyła. Jednocześnie zauważyła, że wygrana w kolejnych wyborach musi opierać się na czymś więcej, niż tylko byciu "antyPiS-em". - Przez wiele lat głosowałam na zasadzie mniejszego zła, ale dłużej nie potrafię - mówiła. 

W czwartek Jolanta Kwaśniewska razem z Anną Komorowską wzięły udział w manifestacji pod hasłem "Matki na granicę" w geście wsparcia dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej. - Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci. Nie zgadzamy się na stawianie nas polskich matek w roli obserwatorek rozgrywającego się na naszych oczach dramatu - mówiły. Relację z akcji znajdziecie w materiale poniżej: 

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny KomorowskiejPierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

Więcej o: