Olga Semeniuk zajmie się kosmosem. Wiceministra rozwoju nową przewodniczącą Rady POLSA

Olga Semeniuk, wiceministra rozwoju i technologii, została przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Zobacz wideo Pomaska: Ten rząd nie prowadzi polityki, która sprzyjałaby kobietom

O objęciu przez Olgę Semeniuk stanowiska przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w piątek 22 października. Wyzwaniami, przed jakimi stanie wiceszefowa resortu w nowej roli, będzie kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r., a także przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

Warszawa. Protest Strajku Kobiet w rocznicę wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawo do aborcjiRocznica wyroku TK ws. aborcji. Protesty w kilkunastu miastach. [ZDJĘCIA]

"Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT" - czytamy w komunikacie resortu.

Donald TuskWybory w PO. "Tusk nigdy nie miał takiej władzy, jaką będzie miał teraz"

POLSA. Jakie są główne zadania Polskiej Agencji Kosmicznej?

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) powstała w 2014 r. Do jej głównych zadań należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej; współpraca z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej; oraz działanie na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.

Adam NiedzielskiRząd zamówił ok. 5 mln szczepionek na grypę. "Każdy chętny się zaszczepi"

Olga Semeniuk. Kim jest nowa przewodnicząca Rady POLSA?

Olga Semeniuk urodziła się w 1988 r. w Warszawie. Jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim, Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, a także studium dla przyszłych liderów służby publicznej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W trakcie studiów odbyła również staż w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z Prawem i Sprawiedliwością Semeniuk związana jest o 2011 r., początkowo w ramach Forum Młodych PiS. W latach 2016-2019 pracowała w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 10 lat współpracuje z Polonią i Polakami za Granicą. Koordynowała także projekty popularyzujące historię, m.in. "Strażnicy Narodowej Pamięci" oraz "Pamięć Żołnierzy Wyklętych - Bieg Tropem Wilczym". 2 stycznia 2020 r. została powołana na stanowisko Podsekretarza Stanu w MRiT. Od sierpnia 2021 r. pełni funkcję Pełnomocnika rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Więcej o: