Lublin. Głosowano ws. pomocy dla Michałowa, radni PiS przeciw. "Zachęcanie do niszczenia płotów"

Lubelscy radni przyjęli uchwałę o wsparciu finansowym dla ośrodka dla migrantów w Michałowie. Przeciwny był klub Prawa i Sprawiedliwości. - To jest zachęcanie do tego, żeby starać się niszczyć płoty na granicy z Białorusią, żeby migranci przechodzili na stronę polską - powiedział radny Piotr Gawryszczak.

Chodzi o wsparcie gminy Michałowo kwotą 50 tys. zł. Pieniądze miałyby trafić do ośrodka dla migrantów. Jak relacjonuje Radio Lublin, głosowanie ws. uchwały poprzedziła długa dyskusja. Przeciwnikami wsparcia dla podlaskiej gminy byli radni lubelskiego Prawa i Sprawiedliwości. 

Lublin przekaże pieniądze na ośrodek w Michałowie. Radni PiS przeciwni

- Przekraczanie granicy polskiej jest nielegalne, więc co chcemy w ten sposób zasygnalizować? Jak już przekroczycie nielegalnie granicę, przyjdźcie do nas? - mówił radny Tomasz Pitucha.

Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info

- To jest zachęcanie do tego, żeby starać się niszczyć płoty na granicy z Białorusią, żeby migranci przechodzili na stronę polską - stwierdził Piotr Gawryszczak z PiS.

Więcej informacji o sytuacji na granicy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent miasta Krzysztof Żuk tłumaczył, że "to nie jest pomoc dla migrantów, tylko dla gminy Michałowo". - Utworzyła ona punkt udzielania wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Są tam kobiety i dzieci; osoby, które przez politykę Łukaszenki ugrzęzły w swoistej pułapce, jaką jest strefa pomiędzy jedną a drugą granicą - mówił.

Zderzenie tramwajów w PoznaniuPoznań. Zderzenie tramwajów na trasie PST. Cztery osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

- Jest mi po prostu, po ludzku, wstyd - mówil z kolei cytowany przez "Dziennik Wschodni" radny Grzegorz Lubaś z klubu Żuka. - Dyskutujemy o tym, czy przyznać pomoc ludziom, którzy umierają 100 km od nas na granicy? Ludziom, którzy wypychani są na mrozie do lasu? I my się zastanawiamy, czy przyznać im jakąś pomoc? - podkreślał. 

Więcej o: