Lublin. Radni pokłócili się o odezwę przeciwko polexitowi. Politycy PiS: Odpieprzcie się od Trybunału!

Radni Miasta Lublina pokłócili się dziś o odezwę w sprawie pozostania Polski w Unii Europejskiej. W pewnym momencie politycy Prawa i Sprawiedliwości - w ramach protestu - wyszli z sali.

Jak informuje "Dziennik Wschodni", na czwartkowej Radzie Miasta w Lublinie padły mocne słowa. Radni pokłócili się bowiem o to, czy przygotowywać odezwę w sprawie pozostawania Polski w Unii Europejskiej. Zwolennikami takiej decyzji były osoby popierające prezydenta tego miasta - Krzysztofa Żuka.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy PiS ma szansę na trzecią kadencję? Kwaśniewski: Taki scenariusz też jest możliwy

Lublin. Radni pokłócili się o odezwę ws. pozostania w UE. "Jesteśmy na ścieżce, która może powodować polexit"

W projekcie stanowiska "ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej" pojawiło się zdanie, że radni są "głęboko zaniepokojeni ostatnimi działaniami i wypowiedziami przedstawicieli władz państwowych podważającymi fundamenty przynależności Polski do UE". Autorzy projektu argumentowali, że jest to też reakcja na orzeczenie "tak zwanego" Trybunału Konstytucyjnego. - Został on powołany niezgodnie z zasadami konstytucyjnymi - powiedział przewodniczący klubu radnych Żuka, Dariusz Sadowski.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

- Jeżeli tzw. Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu podważa przynależność Polski do Unii, czyli kwestionuje przepisy Traktatu Lizbońskiego, jako niezgodne z Konstytucją, to już niestety stanowi niebezpieczny krok do wyprowadzenia Polski z UE - kontynuował Sadowski. - Jesteśmy na ścieżce, która może powodować "polexit" - ostrzegał radny.

Wówczas zareagowali radni Prawa i Sprawiedliwości. - Odpieprzcie się od tego trybunału! - odpowiedział radny Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że już pierwsze zdanie stanowiska radnych, które mówi o "podważeniu fundamentów przynależności do UE" - jest kłamstwem. Gawryszczak zapowiedział więc, że radni z PiS nie wezmą udziału w głosowaniu ws. tego stanowiska.

Gdy miało już do niego dojść, radni Prawa i Sprawiedliwości opuścili salę obrad. Na miejscu został jedynie wyznaczony przez nich przedstawiciel - Piotr Popiel, który zagłosował przeciw. Za zagłosowało natomiast 17 radnych z klubu Żuka.

Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieciPodlaskie: wspólny apel o szczepienie się przeciwko COVID-19

Więcej o: