Andrzej Duda o obawach wobec Rosji: Realne widmo konfliktu zbrojnego powróciło do naszej części Europy

- Realne widmo konwencjonalnego konfliktu zbrojnego powróciło do naszej części Europy po raz pierwszy od dziesięcioleci - przestrzegł Andrzej Duda podczas środowego wystąpienia w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Prezydent zaznaczył, że obawy te zapoczątkowała rosyjska agresja na Ukrainę i aneksja Krymu w 2014 r. Duda uczestniczy na Litwie w Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa.

Andrzej Duda podkreślił, że nowa sytuacja wymusza inne spojrzenie na kwestię bezpieczeństwa w regionie. - Niestety Rosja w dalszym ciągu regularnie demonstruje swoją siłę i zwiększa napięcie w regionie tak, jak podczas tegorocznej edycji ćwiczeń ZAPAD 2021, gdy manewry wojskowe rosyjskiej armii odbywały się między innymi na poligonach białoruskich w pobliżu polskiej i litewskiej granicy - mówił polski prezydent.

Zobacz wideo Czy zapłacić Łukaszence za rozwiązanie problemu z migrantami? Kwaśniewski: Tak

Duda w Wilnie: Łukaszenka cynicznie wykorzystuje ludzi. Konieczne jest wspólne działanie

Wskazywał też na inny rodzaj zagrożeń - ataki hybrydowe. - Nielegalne ataki na systemy polityczne, gospodarcze oraz na demokratyczne wartości mają za zadanie dezorganizację naszych społeczeństw. Działania te objawiają się szczególnie poprzez wrogie akty w cyberprzestrzeni - podkreśliła głowa państwa. - Bezprecedensową emanacją działań hybrydowych są obecne wydarzenia na granicach Polski, Litwy i Łotwy, które de facto są wrogim atakiem ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki przy cynicznym wykorzystywaniu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu mających nadzieję na lepsze życie w państwach UE - dodał Andrzej Duda.

Więcej o wizycie Andrzeja Dudy na Litwie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Prezydent zaznaczył, że by odpowiedzieć na te zagrożenia, potrzebna jest solidarność, działanie wspólnotowe i współpraca w ramach NATO i Unii Europejskiej. Dodał, że Polska i Litwa odpowiedziały solidarnie i stanowczo na atak hybrydowy ze strony Białorusi. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił z kolei, że bezpieczeństwo regionu nie istnieje bez bezpieczeństwa sojuszu i odwrotnie. - Wspólne rozmowy i wspólne rozważania są jedyną odpowiednią reakcją - wskazywał litewski prezydent.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w WilnieAndrzej Duda o kontrolach na granicy z Niemcami: Nie ma takiego sygnału

20 października o poranku Andrzej Duda spotkał się z premierką Litwy Ingridą Szimonyte. Prezydent złożył też kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie. Następnie para prezydencka wzięła udział we mszy świętej w Wileńskiej Bazylice Archikatedralnej.

Więcej o: