Niemcy. Szef MSW zapewnił, że granica z Polską nie zostanie zamknięta. "Byłoby to kwestionowane prawnie"

- Nikt nie zamierza zamykać granicy z Polską - mówił w środę podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer. Szef MSW przesłał też list ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu, w którym zaproponował pogłębienie współpracy z polskimi służbami w celu zabezpieczenia wspólnej granicy i pomoc Fronteksu.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer w środę podczas konferencji prasowej w Berlinie oświadczył, że nie ma planów zamknięcia granicy polsko-niemieckiej. Doniesienia o jej zamknięciu ze względu na znacznie zwiększoną liczbę migracji do Unii Europejskiej pojawiały się w mediach w ciągu ostatnich kilku dni. 

Niemcy. Seehofer: Polacy podjęli bardzo zdecydowane inicjatywy

- Nikt nie zamierza zamykać granicy i byłoby to kwestionowane prawnie, ponieważ Polacy podjęli bardzo zdecydowane inicjatywy, aby uniknąć nielegalnych migracji - mówił Seehofer po posiedzeniu gabinetu federalnego cytowany przez dziennik "Die Welt"

Szef MSW określił migrację przez Białoruś "organizowaną lub co najmniej wspieraną przez państwo działalnością przemytniczą". Według niego reżim Alaksandra Łukaszenki oferuje bezwizowy ruch dla osób z państw takich jak m.in. Syria czy Afganistan, by zemścić się za sankcje nałożone przez Unię Europejską. - Migranci są wykorzystywani jako broń polityczna - mówił. 

Collin Powell. Zdjęcie z lutego 2003 r. Sekretarz stanu pokazuje rzekome domowy na broń maskowego rażenia w Iraku.Colin Powell - od Wietnamu do pierwszego czarnoskórego sekretarza stanu

Zaproponował też podjęcie rozmów z krajami, których linie lotnicze przewożą migrantów w celu zahamowania handlu ludźmi oraz migracji przez Białoruś. Mowa m.in. o Zjednoczonych Emiratach Arabskich, których Seehofer nie wymienił z nazwy - podaje "Die Welt". Pod naciskiem Unii Europejskiej loty do Mińska odwołały już irackie linie lotnicze. 

Od stycznia do końca września bieżącego roku Niemcy przyjęły ok. 80 tysięcy osób, które ubiegały się o azyl. Seehofer zaznaczył, że do tej pory migracja przez Białoruś stanowiła jedynie niewielką część ruchów migracyjnych. Od sierpnia jednak we wschodnich Niemczech zarejestrowano ponad 5 tysięcy nielegalnych wjazdów do kraju. 

Coraz częściej mówi się też o tak zwanej migracji wtórnej. Mowa o osobach, które ubiegają się o azyl w innym kraju i mimo to wjeżdżają do Niemiec. Seehofer skrytykował władze Grecji czy Włoch, które z niechęcią przyjmują z powrotem do kraju migrantów, którzy wcześniej przybyli do tych krajów. 

Więcej informacji na temat migracji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polsko-niemieckie przejście graniczne (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Neonaziści szykują się do organizacji straży obywatelskiej na granicy

Seehofer przesłał list Kamińskiemu. Zasugerował pomoc Fronteksu

We wtorek na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowany został list skierowany przez szefa niemieckiego MSW Horsta Seehofera do ministra Mariusza Kamińskiego. "Z dużym niepokojem obserwuję - jak z pewnością i Pan - nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec" - pisał Seehofer. 

Szef niemieckiego MSW podziękował polskiemu rządowi oraz służbom za "ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej". W jego ocenie problem nielegalnego przekraczania granic w coraz większym stopniu dotyka kolejne państwa członkowskie UE, w tym Niemcy. 

"W obliczu stojących przed nami wspólnych wyzwań uważam za rozsądne dalsze odczuwalne wzmocnienie - poniżej progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych - naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko-niemieckiej. Mając na uwadze niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią, pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej. Aby móc skutecznie zapobiec dalszemu nielegalnemu przejazdowi do Niemiec, wspólne patrole powinny być prowadzone na bazie polsko-niemieckiej umowy o Policji przede wszystkim na terytorium Polski, oczywiście pod kierownictwem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej" - pisał Seehofer. 

"Ponadto sugerujemy, aby - w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów - skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex" - dodał. 

Zamknięcie granicy polsko-niemieckiej? Andrzej Duda: Nie ma takiego sygnału

W związku z ostatnimi doniesieniami mediów o rzekomym zamknięciu granicy polsko-niemieckiej w poniedziałek pisaliśmy o rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. 

- Pan prezydent [Niemiec - red.] jasno mi odpowiedział, że absolutnie żadnego takiego sygnału od żadnego z poważnych niemieckich polityków nie słyszał i w ogóle nie słyszał o tym, żeby jakiekolwiek tego typu rozważania były po stronie niemieckiej w jakiś poważny sposób prowadzone - mówił Andrzej Duda. Cały artykuł na ten temat znajdziesz poniżej: 

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w WilnieAndrzej Duda o kontrolach na granicy z Niemcami: Nie ma takiego sygnału

Więcej o: