Polska pozwie Niemcy do TSUE? Marek Suski: Nie wiem, jakie są intencje Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w poniedziałek 18 października zapowiedział, że zwróci się do rządu z propozycją wniosku do TSUE przeciw Niemcom "za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa". Czy Polska rzeczywiście pozwie Niemcy? - Wydaje mi się, że nie - odpowiedział we wtorek w RMF FM poseł Marek Suski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W poniedziałek 18 października Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej potwierdził, że zwróci się do Rady Ministrów w celu wszczęcia procedury wobec Niemiec z artykułu 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Minister sprawiedliwości chce podjęcia procedury prawnej za "naruszenie traktatów Unii Europejskiej przez upolitycznienie sądownictwa". 

Zobacz wideo Co o wyroku TK z 07.10 mówi się w UE? Wawrykiewicz: Polska podważa filary UE

Polska pozwie Niemcy? Suski: Wydaje mi się, że nie 

Czy Polska pozwie Niemcy przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Został o to zapytany poseł PiS Marek Suski.

- Panie pośle, nie ma pan takiego wrażenia, że na dzień przed wyjazdem premiera do Strasburga Zbigniew Ziobro pokazuje: a gucio się dogadacie, ja tu jeszcze jestem i ja będę teraz pozywał Niemcy przed TSUE - dopytywał Robert Mazurek w Porannej rozmowie w RMF FM.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

- Można też to tak odczytywać. Nie wiem, nie rozmawiałem ze Zbigniewem Ziobro, jakie są jego intencje, ale rzeczywiście to jest tak, że jeżeli nas się pozywa o to, że my robimy reformę sądownictwa, która nie jest objęta traktatami i za to nam się chce nakładać jakieś kary, to jest pytanie: a inni mają takie same prawa… - mówił Marek Suski. Na pytanie o to, czy Polska zgodnie z zapowiedziami ministra sprawiedliwości pozwie Niemcy, poseł odpowiedział: - Nie wiem, wydaje mi się, że nie.

W jakim celu w takim razie odbyła się poniedziałkowa konferencja Ziobry i zapowiedź wszczęcia procedury wobec zachodnich sąsiadów? - Nie wiem. Ja nie jestem rzecznikiem Zbigniewa Ziobro, to jest odrębna partia - mówił Suski. - Nie byłem w partii pana Ziobro. Oni mają jednak swego rodzaju suwerenność - dodał poseł. 

Zbigniew Ziobro chce pozwać Niemcy do TSUE

- To w Niemczech w procesie nominacji sędziów do odpowiednika Sądu Najwyższego decydującą rolę mają politycy. Skieruję do Rady Ministrów wniosek o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa - zapowiadał w poniedziałek podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. 

Włodzimierz CimoszewiczByli premierzy punktują PiS i Morawieckiego. Belka: Odczuwam wstyd

Deklaracja ta padła w poniedziałek 18 października, na dzień przed wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli, gdzie wziął udział w debacie Parlamentu Europejskiego na temat nadrzędności konstytucji nad prawem europejskim

Politycy Solidarnej Polski utrzymują, że motywacją szefa partii było pokazanie "podwójnych standardów TSUE". - Tym samym dajemy premierowi Morawieckiemu silniejszy mandat negocjacyjny z Parlamentem i Komisją Europejską - twierdził rozmówca Wirtualnej Polski. Według informatorów wp.pl nie jest to jednak wsparcie dla premiera Morawieckiego, a "pułapka". - Skoro Ziobro chce decyzji TSUE ws. sądownictwa w Niemczech, jak to się ma do argumentacji, że unijny trybunał nie ma kompetencji do orzekania w tym temacie? Jeśli chcemy pozywać Niemcy, to znaczy, że TSUE może to robić. Najpierw Ziobro walczył z tym problemem, a teraz zmienił front? - czytamy. 

Więcej o: