"Jeśli zarzuty się potwierdzą, to mamy do czynienia z normalną mafią". Komentarze po konferencji Banasia

Marian Banaś poinformował, że dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających jego i jego rodzinę. Domaga się powołania komisji śledczej i zbadania sprawy przez prokuraturę. Poseł PO Michał Szczerba, komentując te doniesienia, stwierdził, że zarzuty są "poważne" i powinna zająć się nimi niezależna instytucja.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kamil Bortniczuk ministrem sportu? Sroka: Ta nominacja to spłata długu

Marian Banaś poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, że "dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań" obciążających jego i jego rodzinę. Prezes NIK nazwał to "szokującą informacją, która w każdej zdrowej demokracji wywołałyby dymisje najważniejszych osób w państwie".  Zapowiedział, że wystąpi do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek i wszystkich przewodniczących klubów i kół parlamentarnych z wnioskiem o powołane komisji śledczej do zbadania tej sprawy. Prokuratura Krajowa krótko po konferencji oświadczyła, że przekazane przez Banasia informacje "są nieprawdziwe".

Konferencja prasowa Prezesa NIK Mariana Banasia ws. złożenia wniosku o uchylenie immunitetu Prezesowi NIK przez prokuraturęBanaś o "szokującej informacji". "Dysponuję oświadczeniami"

"Zarzuty muszą być wyjaśnione", "To pokazuje patologie jak w soczewce"

Były szef CBA Paweł Wojtunik napisał, że spraw szefa NIK "pokazuje jak w soczewce patologie wynikające z upolitycznienia służb specjalnych i prokuratury. To jakimi metodami jest ścigany i to, że w ogóle został na to stanowisko powołany" - napisał i dodał: "Szkoda, że odkrył to tak późno i dopiero na własnej skórze...".

Z kolei Piotr Pytel, był szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ocenił, że "z uwagi na istotny interes społeczny, opinia publiczna powinna zostać zapoznana oświadczeniami osób nakłanianych do składania fałszywych zeznań". "Z własnego doświadczenia wiem, że tworzenie fałszywych dowodów to rutyna pisowskich prokuratury i służb" - napisał na Twitterze.

Poseł PO Michał Szczerba stwierdził, że zarzuty Banasia wobec prokuratury Zbigniewa Zbiory są "bardzo poważne" i "muszą być wyjaśnione przez niezależną instytucję". Tak nie jest - dodał - "upolityczniona prokuratura". Nie napisał jednak wprost, czy popiera pomysł powołania komisji śledczej.

Poseł KO Marcin Kierwiński na konferencji prasowej dodał z kolei: - Jeżeli te informacje okażą się prawdziwe, to znaczy, że nie mamy do czynienia z rządem, tylko z normalną mafią, która korumpuje świadków, zbiera lewe dowody, aby walczyć z urzędnikami państwowymi.

 Marian Banaś, jak mówił Donald Tusk, mógłby być politycznym świadkiem koronnym w procesie, który pokazywałby całą patologię rządów PiS-u

- zaznaczył.

Więcej o: