Banaś o "szokującej informacji". "Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do fałszywych zeznań"

Marian Banaś odniósł się podczas konferencji prasowej do wniosku prokuratury dotyczącego uchylenia mu immunitetu. - Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę - przekazał szef NIK.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Postanowiłem przekazać szokującą informację, która w każdej zdrowej demokracji wywołałyby dymisje najważniejszych osób w państwie. Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę - mówił Marian Banaś na konferencji prasowej.

Zobacz wideo Banaś przedstawił raport o nieprawidłowościach przy organizacji wyborów kopertowych

Marian Banaś o "szokującej informacji" i szantażu. "Nie pozostawię tego bez odpowiedzi"

- W zamian za to osobom tym proponowano opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces z domu. Ponieważ nie uległy szantażowi, spędziły w areszcie tymczasowym prawie 2,5 roku. (..) To sytuacja bez precedensu od czasów PRL, aby szef Najwyższej Izby Kontroli stał się celem służb specjalnych i prokuratury. Nie pozostawię tego bez odpowiedzi - wskazywał szef NIK.

Głos zabrał także mec. Marek Małecki. - Istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na podżeganiu do złożenia fałszywych zeznań, fałszywego oskarżania i zawiadomienia o niepopełnionych przestępstwach oraz o tworzeniu fałszywych dowodów - powiedział pełnomocnik Banasia. - Będziemy wnosili o zabezpieczenie śladów, dowodów przestępstwa przed ich utratą oraz przesłuchanie pana prezesa w charakterze świadka - dodał.

- W związku z działaniem prokuratora generalnego i podległych mu organów prokuratury pan prezes Marian Banaś zdecydował, iż wystąpi dziś do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek i wszystkich przewodniczących klubów i kół parlamentarnych z wnioskiem o powołane komisji śledczej do zbadania tej sprawy - przekazał prof. Marek Chmaj.

Paweł Kukiz, Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński o śpiewaniu z Pawłem Kukizem. "Zdarzyło się w pewnym stanie"

Sprawa Banasia

W lipcu Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałkini Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. O uchylenie immunitetu prezesowi NIK wnioskowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Prokuratura zamierza postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Marian Banaś miał też nakłaniać dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

Śledztwo zostało wszczęte wskutek zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Witold Waszczykowski, były szef MSZWaszczykowski o emeryturze Kaczyńskiego i kandydacie PiS na prezydenta

Więcej o: