Zbliża się szczyt UE, konsultacje trwają. Nieoficjalne: Morawiecki może się znaleźć w ogniu krytyki

Niewykluczone, że kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnego prawa zostanie poruszona podczas odbywającego się w przyszłym tygodniu szczytu Unii Europejskiej - informuje brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Szef Rady Europejskiej Charles Michel sprawdza, ilu unijnych przywódców chciałoby dyskusji na ten temat.

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

Korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon ustaliła, że trwają konsultacje szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z unijnymi liderami. Na razie nie wiadomo, ilu z nich opowie się za poruszeniem w trakcie odbywającego się w przyszły czwartek i piątek szczytu tematu wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

"Oczywiście nie zapadną żadne decyzje w sprawie Polski, bo to nie Rada Europejska jest głównym forum rozstrzygania sporów w kwestii praworządności - zajmują się tym Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - podkreśla portal rmf24.pl.

Zobacz wideo Morawiecki o polexicie do opozycji: Ulepiliście sobie demona i z nim walczycie. Jak Don Kichot z wiatrakami

Mateusz Morawiecki przemówi w Parlamencie Europejskim

Po ostatnim orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre przepisy unijnego traktatu za niezgodne z polską konstytucją, w Parlamencie Europejskim pojawiły się apele o zorganizowanie debaty na ten temat i na temat sytuacji w Polsce. Debata na temat Polski z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się w PE w Strasburgu we wtorek rano. W debacie weźmie udział także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ursula von der LeyenJak KE ukarze Polskę po wyroku TK? Von der Leyen o trzech ścieżkach

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki będzie odnosił się między innymi do wyroków, jakie zapadły w innych krajach europejskich, podobnych do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

- Na przykład w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, w Danii, ostatnio w Rumunii, w Czechach, wielu innych krajach Unii Europejskiej, gdzie wprost wskazywano, że istnieją takie sytuacje, w których prawo Unii Europejskiej może być niezgodne z przepisami konstytucyjnymi tych krajów - mówił Piotr Müller.

Zaznaczył, że państwa członkowskie są suwerennymi podmiotami prawa międzynarodowego, a w sytuacji konfliktu norm konstytucja ma pierwszeństwo.

Więcej o: