Sondaż. Najmłodsi wyborcy nie chcą głosować na PiS. Chętnie popierają Szymona Hołownię

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż wśród najmłodszych wyborców - w wieku od 18 do 24 lat. Największym poparciem w tej grupie wiekowej cieszy się Polska 2050 Szymona Hołowni, a najmniejszym Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Lewica i Konfederacja.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielu najmłodszych uprawnionych do głosowania Polaków przyznało, że nie wie, na jaką partię by zagłosowało, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższym czasie. Są też tacy, którzy nie potrafią jednoznacznie wskazać, na kogo oddaliby swój głos.

Zobacz wideo "Czy to wszystko przez Unię? Słyszę, że to ich polityka klimatyczna tak podnosi ceny prądu"

Sondaż. Najmłodsi wyborcy zagłosowaliby na Szymona Hołownię

"Według średnich deklaracji z 2021 roku, Sejm wybrany wyłącznie przez najmłodszych wyborców (w wieku 18-24 lata) składałby się z posłów: Polski 2050 (17,3 proc.), Konfederacji i Lewicy (po 13,7 proc.), KO (13 proc.) oraz PiS (7,8 proc.). Co czwarty z tej grupy nie wie, na kogo by zagłosował (25, proc.)" - podaje na Twitterze Centrum Badania Opinii Społecznej.

Jak podaje CBOS, na Lewicę zagłosowałoby 18 proc. młodych kobiet i 10 proc. młodych mężczyzn. Z kolei na Konfederację swój głos oddałoby 22 proc. młodych mężczyzn i 4 proc. młodych kobiet.  Na Polskę 2050 Szymona Hołowni zagłosowałoby 21 proc. kobiet i 14  proc. mężczyzn z tej grupy wiekowej.

Z sondażu wynika również, że średnio 25,8 proc. - wobec 18,3 proc. wśród ogółu badanych - nie jest w stanie zadeklarować, na kogo chcą zagłosować lub powstrzymują się od jednoznacznych deklaracji w ws. głosowania.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Sondaż. Mniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości

United Surveys przeprowadziło sondaż dla "Dziennika Gazety Prawnej", portalu Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl, który został zrealizowany telefonicznie w dniach 12-13 października 2021 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Chęć oddania głosu zadeklarowało w sondażu 53,5 proc. badanych. 38,9 proc. respondentów nie poszłoby na wybory. Natomiast 7,6 proc. głosujących jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. 

Najwięcej ankietowanych zadeklarowało poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska), która zdobyłaby 35,4 proc. głosów. Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska - z 27,1 proc. poparcia, a na ostatnim miejscu na podium uplasowałaby się Polska 2050 Szymona Hołowni. Głos na tę ostatnią wymienioną formację deklaruje 9,5 proc. ankietowanych.

Szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński - konferencja PiS w Bydgoszczy, 26 grudnia 2018Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu. Politycy PiS: Partia jest zaniedbana

Z badania wynika, że chęć głosowania na Konfederację zadeklarowało 6,8 proc. respondentów, a na Lewicę (SLD, Wiosna, Partia Razem) - 6,7 proc. badanych. Z kolei 4,6 proc. ankietowanych głosowałoby na PSL. 9,9 proc ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby głos.

Więcej o: