Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" zostanie zdelegalizowane? Trzaskowski zwrócił się do prokuratury

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył wniosek do prokuratury. Sprawa dotyczy ewentualnej delegalizacji Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Roberta Bąkiewicza. Podobny wniosek trafił do sądu już w kwietniu. Warszawski ratusz czeka na decyzję.

Więcej takich tematów zobaczysz na stronie głównej Gazeta.pl.

W 2017 roku Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" otrzymało zgodę na organizację zgromadzeń cyklicznych 11 listopada w latach 2017-2020. Wydał ją wojewoda mazowiecki. W 2020 roku warszawski ratusz nie wydał zgody na organizację manifestacji z okazji Święta Niepodległości w związku z trudną sytuacją epidemiczną - powoływano się na opinię sanepidu. Czy w tym roku narodowcy będą demonstrować?

Rafał Trzaskowski za delegalizacją stowarzyszenia Bąkiewicza. Postępowanie ws. ONR toczy się 4 lata

13 października pisaliśmy, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opowiada się za delegalizacją ONR oraz sprzeciwia się organizacji Marszu Niepodległości przez stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza

- Za każdym razem mówię jasno, że Marsz Niepodległości organizowany przez Roberta Bąkiewicza nie powinien się odbyć. Mówię, że są używane symbole, dlatego zawsze występuję, żeby marsz przygotowany przez takich ludzi nie był w Warszawie organizowany. Najczęściej sąd staje na stanowisku, że a priori nie można zakazać przed marszem tego typu zgromadzenia. Inaczej było w pandemii, sąd się przychylił do mojego wniosku. Mam nadzieję, że teraz będzie tak samo, że epidemia to nie jest czas na organizowanie aż tak wielkich demonstracji - powiedział Trzaskowski w programie "Onet Rano". 

Tego samego dnia Rafał Trzaskowski opublikował wpis na Facebooku, w którym wyjaśnia, że w kwietniu 2021 roku złożył wniosek o likwidację Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości", a 13 października 2021 roku złożył w tej sprawie wniosek do prokuratury. Ma on związek m.in. z montażem "nielegalnej konstrukcji mogącej stwarzać zagrożenie dla innych". 

CBŚP rozbiła gang lichwiarzyCBŚP rozbiło gang. Pożyczali pieniądze, przejmowali nieruchomości [ZDJĘCIA]

Przypominam także, że od blisko 4 lat na wniosek prezydenta Warszawy toczy się tez postępowanie ws. likwidacji ONR. W tej sprawie nadal cisza

- napisał Trzaskowski.

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że warszawski ratusz czeka na decyzję sądu ws. wniosku o delegalizację Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości". Potwierdziła to rzeczniczka Urzędu Miasta Warszawa Monika Beuth-Lutyk. 

Więcej o: