Sondaż wyborczy. Spada poparcie dla PiS, rośnie dla KO i Polski 2050 Szymona Hołowni

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, to wzięłaby w nich udział ponad połowa uprawnionych. Na największe poparcie mogłaby liczyć Zjednoczona Prawica - wynika z sondażu przeprowadzonego przez RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Porozumienie będzie w przyszłym rządzie? Kornecka: Tusk może być naszym koalicjantem, ale nie musi

Wybory parlamentarne ogłasza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Data musi zostać podana nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna kadencja parlamentu rozpoczęła się 12 listopada 2019. Ilu ankietowanych teraz zagłosowałoby na swojego kandydata? Odpowiedź znajdziemy w sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl, który został zrealizowany telefonicznie w dniach 12-13 października 2021 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Chęć oddania głosu zadeklarowało w sondażu 53,5 proc. badanych. W porównaniu z poprzednim badaniem z 1 września to spadek o 3,2 pkt proc. 38,9 proc. badanych nie poszłoby na wybory. Natomiast 7,6 proc. głosujących jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. Poprzednio tę odpowiedź wybrało 8,8 proc. niezdecydowanych osób. 

Pożar w KaliforniiPożar Alisal w Kalifornii. "Wszystko w rękach wiatru" [ZDJĘCIA]

Sondaż. Prawie 10 proc. respondentów nie wie, na kogo oddać głos

Najwięcej badanych zadeklarowało poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska), która zdobyłaby 35,4 proc. głosów. W porównaniu z poprzednim badaniem to spadek o 1,7 pkt proc. Zaraz za nią znalazłaby się Koalicja Obywatelska - 27,1 proc. To wzrost o 2,1 proc. Na trzecim miejscu uplasowałaby się Polska 2050 Szymona Hołowni. Głos na tę formację deklaruje 9,5 proc. badanych, czyli o 1,1 proc. więcej, niż w poprzednim sondażu.

Z badania wynika, że chęć głosowania na Konfederację zadeklarowało 6,8 proc. respondentów, a na Lewicę (SLD, Wiosna, Partia Razem) 6,7 proc. Z kolei 4,6 proc. ankietowanych głosowałoby na PSL.

9,9 proc zapytanych nie wie, na kogo oddałoby głos. Poprzednio tę odpowiedź wybrało 7,9 proc. badanych.

SejmSejm. Projekt ustawy o budowy "zapory" w drugim czytaniu

Więcej o: