Przemysław Czarnek składa życzenia nauczycielom. "Przekazuje wyrazy szacunku" i ponawia obietnice

Przemysław Czarnek złożył nauczycielom życzenia z okazji przypadającego w czwartek 14 października Dnia Edukacji Narodowej. "Przygotowaliśmy propozycje dobrych rozwiązań, które przełożą się na poprawę warunków pracy i wzrost wynagrodzenia" - zapewnił szef MEiN w liście do pracowników oświaty.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

"Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Każdego dnia pomagają Państwo zdobywać uczniom nową wiedzę, inspirują ich do rozwijania pasji i talentów, a także przygotowują do wejścia w dorosłe życie, do podjęcia w przyszłości nowych ról społecznych. Serdecznie za to dziękuję!" - napisał Przemysław Czarnek w liście skierowanym do pedagogów z okazji Dnia Nauczyciela, który przypada już w czwartek 14 października.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Przemysław Czarnek o pracy nauczycieli: To nieoceniona wartość

Minister Edukacji i Nauki podziękował też pracownikom oświaty za "wytrwałość, zaangażowanie oraz profesjonalizm", które ukazały się zwłaszcza podczas epidemii koronawirusa i konieczności przejścia na naukę zdalną.

"Wiemy, że tej niezwykłej relacji mistrz-uczeń nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie. To ona jest fundamentem rozwoju społecznego i intelektualnego młodego człowieka. Możliwość przebywania z nauczycielem, jego bezpośrednie wsparcie pozwalają uczniom uwierzyć we własne siły, pokonywać słabości i realizować marzenia. To nieoceniona wartość" - podkreślił Przemysław Czarnek.

Gigantyczne dynie z Istoku na PodlasiuDynia gigant z podlasia. Z 605-kilogramowej "Barbary" zupy nie będzie

Życzenia dla nauczycieli, a później też obietnice. "Na ten cel rząd przeznaczy prawie 8 mld zł"

W dalszej części listu znajdują się obietnice szefa MEiN kierowane do pracowników systemu edukacji. Polityk wspomniał o propozycjach dotyczących wzrostu wynagrodzenia, ale też zmian w zakresie czasu pracy, oceny pracy, urlopu wypoczynkowego czy awansu zawodowego. "Ich wynagrodzenie od września 2022 roku wzrośnie nawet o 1 412 zł. Planowaną podwyżką płac zostaną objęci wszyscy nauczyciele, niezależnie od stopnia awansu zawodowego. Na ten cel rząd przeznaczy prawie 8 mld zł" - napisał o planach Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekStudenci wracają na uczelnie. Minister Czarnek ma nowe wytyczne

Minister wyraził także zadowolenie z dużego zaangażowania szkół i środowiska oświatowego w program "Poznaj Polskę". "To znakomity sposób na urozmaicenie i wzbogacenie zajęć lekcyjnych, a także na przybliżenie młodym ludziom historii oraz bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego" - ocenił szef resortu edukacji.

Dzień Edukacji Narodowej funkcjonuje od 1982 roku jako święto wszystkich pedagogów, nauczycieli i pracowników oświaty. Święto zostało wprowadzone ustawą "Karta Nauczyciela" z 1982 roku. Dzień Edukacji Narodowej jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie nie mają tego dnia lekcji, ale przychodzą do szkoły i uczestniczą w różnych uroczystościach. 

Więcej o: