Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
"Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Każdego dnia pomagają Państwo zdobywać uczniom nową wiedzę, inspirują ich do rozwijania pasji i talentów, a także przygotowują do wejścia w dorosłe życie, do podjęcia w przyszłości nowych ról społecznych. Serdecznie za to dziękuję!" - napisał Przemysław Czarnek w liście skierowanym do pedagogów z okazji Dnia Nauczyciela, który przypada już w czwartek 14 października.
Minister Edukacji i Nauki podziękował też pracownikom oświaty za "wytrwałość, zaangażowanie oraz profesjonalizm", które ukazały się zwłaszcza podczas epidemii koronawirusa i konieczności przejścia na naukę zdalną.
"Wiemy, że tej niezwykłej relacji mistrz-uczeń nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie. To ona jest fundamentem rozwoju społecznego i intelektualnego młodego człowieka. Możliwość przebywania z nauczycielem, jego bezpośrednie wsparcie pozwalają uczniom uwierzyć we własne siły, pokonywać słabości i realizować marzenia. To nieoceniona wartość" - podkreślił Przemysław Czarnek.
W dalszej części listu znajdują się obietnice szefa MEiN kierowane do pracowników systemu edukacji. Polityk wspomniał o propozycjach dotyczących wzrostu wynagrodzenia, ale też zmian w zakresie czasu pracy, oceny pracy, urlopu wypoczynkowego czy awansu zawodowego. "Ich wynagrodzenie od września 2022 roku wzrośnie nawet o 1 412 zł. Planowaną podwyżką płac zostaną objęci wszyscy nauczyciele, niezależnie od stopnia awansu zawodowego. Na ten cel rząd przeznaczy prawie 8 mld zł" - napisał o planach Czarnek.
Minister wyraził także zadowolenie z dużego zaangażowania szkół i środowiska oświatowego w program "Poznaj Polskę". "To znakomity sposób na urozmaicenie i wzbogacenie zajęć lekcyjnych, a także na przybliżenie młodym ludziom historii oraz bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego" - ocenił szef resortu edukacji.
Dzień Edukacji Narodowej funkcjonuje od 1982 roku jako święto wszystkich pedagogów, nauczycieli i pracowników oświaty. Święto zostało wprowadzone ustawą "Karta Nauczyciela" z 1982 roku. Dzień Edukacji Narodowej jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie nie mają tego dnia lekcji, ale przychodzą do szkoły i uczestniczą w różnych uroczystościach.