Kamil Bortniczuk będzie nowym ministrem sportu, nominacja "najszybciej jak to możliwe". Kim jest?

13 października Jarosław Kaczyński poinformował, że Kamil Bortniczuk obejmie funkcję ministra sportu. Z kolei funkcję wiceszefa resortu obejmie poseł Łukasz Mejza.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na słowa Jarosława Kaczyńskiego, poinformowała na Twitterze, że Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej Adama Bielana został nowym ministrem sportu. Posada ma być efektem nowej umowy koalicyjnej między PiS a Partią Republikańską.

Zobacz wideo Awantura w Sejmie. Sienkiewicz chciał odroczenia obrad w związku z wpisem Wyszkowskiego o powstankach. Na sali okrzyki

Ministerstwo sportu. Szefem resortu zostanie Kamil Bortniczuk

- Ministrem sportu zostanie poseł Bortniczuk. Do nominacji dojdzie najszybciej jak to możliwe, uwzględniając proces legislacyjny potrzebny na wydzielenie resortu. Sądzę, że w przyszłym tygodniu sprawa się zamknie - powiedział w środę Jarosław Kaczyński. Polityk dodał również, że funkcję wiceministra sportu obejmie poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.

Ministerstwo sportu wraca po sześciu miesiącach i ma nowego szefa. Kim jest Kamil Bortniczuk?

Kamil Bortniczuk ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2017 roku prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Z polityką związany jest już od 2002 roku, kiedy wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

Cztery lata później, właśnie z listy PiS, został wybrany na radnego miejskiego w Głuchołazach. Wystąpił jednak z partii ze względu na konflikt o władzę w regionie między lokalnymi działaczami - Sławomirem Kłosowskim i Mieczysławem Walkiewiczem. W 2010 roku uzyskał reelekcję z ramienia własnego komitetu. Następnie przystąpił do partii Polska Jest Najważniejsza, z listy której kandydował w 2011 roku w wyborach parlamentarnych. Wówczas zdobył małą liczbę głosów - podobnie zresztą jak cała partia.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują Polacy Manifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Przed wyborami w 2015 roku Kamil Bortniczuk został członkiem zespołu doradców Beaty Szydło, odpowiadając za fundusze europejskie. Bez powodzenia kandydował też do Sejmu z 15. miejsca listy okręgu opolskiego PiS, otrzymując 2564 głosy. W 2016 roku został dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

W 2017 roku, po przekształceniu Polski Razem, został działaczem Porozumienia. W maju 2018 zasiadł w radzie nadzorczej klubu siatkarskiego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W 2019 roku premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Krzysztof Skórzyński TVN 24: Krzysztof Skórzyński odsunięty od tematów politycznych

Co ciekawe, już w kwietniu 2020 roku złożył dymisję z tego stanowiska, która została przyjęta w tym samym miesiącu. Rok później Kamil Bortniczuk wraz z Adamem Bielanem (w trakcie wewnątrzpartyjnego sporu) zostali wykluczeni z Porozumienia. Polityk zakwestionował prawidłowość podjętej decyzji, ale w czerwcu 2021 roku został jednym z liderów Partii Republikańskiej.

Więcej o: