Rzecznik rządu: Premier chce uczestniczyć w kolejnym posiedzeniu PE. Złożył wniosek

Mateusz Morawiecki złożył wniosek o udział w następnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Premier chce przedstawić stanowisko Polski w trakcie debaty - poinformował rzecznik rządu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dudek: Na sporach z UE możemy stracić wiarygodność, a to się odbije na złotym

"Premier Mateusz Morawiecki skierował do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu w celu przedstawienia stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej" - napisał rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

Debata europosłów po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wyższości konstytucji nad prawem UE ma się odbyć w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek. Wniosek o debatę złożyli socjaldemokraci.

"Stanowisko Polski wyrazili Polacy na niedzielnych protestach" - skomentował wpis Piotra Müllera rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Wicemarszałkini Małgorzata GosiewskaAwaria systemu do głosowania w Sejmie. "Raczej awaria większości"

Wyrok TK ws. wyższości prawa polskiego nad unijnym

W ubiegłym tygodniu TK przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Morawieckiego przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z polską konstytucją. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak. 

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.

Wyrok TK wywołał protesty w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. - Chcemy Polski niepodległej, chcemy Polski europejskiej, chcemy Polski demokratycznej, chcemy Polski praworządnej i chcemy Polski uczciwej - mówił podczas manifestacji w Warszawie Donald Tusk.

Kamil BortniczukBortniczuk ministrem sportu, Mejza wiceministrem. Jest decyzja

Więcej o: