Kamil Bortniczuk ministrem sportu, Łukasz Mejza wiceministrem. Jest decyzja Jarosława Kaczyńskiego

- Ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk - przekazał w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński. Jak dodał, poseł Łukasz Mejza obejmie z kolei funkcję wiceszefa resortu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

O nowej funkcji dla Kamila Bortniczuka z Partii Republikańskiej poinformowała Polska Agencja Prasowa na Twitterze, powołując się na słowa Jarosława Kaczyńskiego. Posada dla polityka ma być efektem nowej umowy koalicyjnej między PiS a Partią Republikańską. Samo Ministerstwo Sportu powróci po sześciu miesiącach nieistnienia. Przez ostatnie pół roku sportem zajmował się minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

Wcześniej Kamil Borniczuk był członkiem Porozumienia Jarosława Gowina. W kwietniu ubiegłego roku podał się do dymisji z funkcji wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Powodem był konflikt z PiS dot. wyborów kopertowych.

Później w wyniku sporu o kierownictwo Porozumienia polityk został wyrzucony z partii. 

Zmiany w rządzie

W ramach rekonstrukcji rządu do gabinetu Mateusza Morawieckiego ma wejść Piotr Nowak, który zostanie szefem resortu rozwoju, z kolei Anna Moskwa ma kierować resortem klimatu, z którego usunięty zostanie Michał Kurtyka. Ta dwójka ma zająć się polityką klimatyczną i negocjacjami z Unią Europejską.

W środę PAP poinformowała, że prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński w trakcie posiedzenia klubu parlamentarnego PiS zapowiedział, że na początku przyszłego roku odejdzie z rządu. Przyczyną takiej decyzji ma być "konieczność większej kontroli nad partią".

Jacek Gądek z Gazeta.pl ustalił, że Partia Republikańska naciska PiS, aby partia Kaczyńskiego zaczęła realizować podpisaną umowę koalicyjną. W środę w dwóch głosowaniach w Sejmie nie wzięło udziału aż sześcioro posłów partii Adama Bielana. Bez nich PiS nie ma większości w Sejmie.

Więcej o: