Pieniądze za praworządność. We wtorek drugi dzień rozprawy przed TSUE. Kiedy wyrok?

12 października o godzinie 9 rozpocznie się drugi dzień rozprawy w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę europejskich funduszy od przestrzegania kwestii związanych z praworządnością.

Przeczytaj więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

W poniedziałek 11 października stanowiska w sprawie przedstawiali pełnomocnicy rządów w Warszawie i Budapeszcie, przedstawiciele unijnych instytucji oraz wspierających ich 10 krajów. Pełnomocnicy polskiego rządu podkreślali, że nowe przepisy mają liczne wady, są sprzeczne z unijnym traktatami, nie mają podstawy prawnej i są próbą ominięcia nieskutecznej procedury z artykułu 7. Zwracali uwagę na zbyt ogólne zapisy, dające pole do interpretacji i wyrażali wątpliwości co do definicji państwa prawa.

Zobacz wideo Śmiszek: Negocjowanie z PiS to jest otwieranie puszki Pandory

Przedstawiciel MSZ: Wszyscy się zgadzają, że zasad państwa prawa trzeba przestrzegać

Bogusław Majczyna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówił po rozprawie, że druga strona nie odpowiedziała na zasadnicze zarzuty dotyczące uznaniowości mechanizmu. "Bo oczywiście co do zasad to wszyscy się zgadzają, że zasad państwa prawa trzeba przestrzegać i praworządności i demokracji i pluralizmu, natomiast problem się zaczyna, kiedy jedna z instytucji jest upoważniona do tego, żeby bardzo konkretnie oceniać w bardzo konkretnych przypadkach czy to rzeczywiście jest przestrzegane i później też jest problem z kontrolą sądową tego rodzaju uznaniowych decyzji" - powiedział Bogusław Majczyna.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Przedstawiciele unijnych instytucji odpierali zarzuty Polski i Węgier, dowodząc, że nowy mechanizm ma charakter sankcyjny. Mówili, że celem nowych przepisów jest ochrona finansów Unii i europejskiego budżetu przed nieprawidłowościami i że mechanizm ma charakter zapobiegawczy i naprawczy, a nie odwetowy.

Pieniądze za praworządność. Kiedy decyzja TSUE?

We wtorek 12 października nie nastąpią jeszcze rozstrzygnięcia - tego dnia strony odpowiedzą na pytania sędziów Trybunału. Za kilka tygodni poznamy opinię rzecznika generalnego, która będzie sugestią dla sędziów, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości możemy się spodziewać na początku przyszłego roku.

Kim Dzong UnKim Dzong Un oskarża USA. Zapowiedział stworzenie "niezwyciężonej" armii

Więcej o: