Sondaż. Polska wciąż ma szanse na unijne fundusze? Optymiści są, ale tylko wśród wyborców PiS

Czy po ubiegłotygodniowym wyroku TK Polska wciąż będzie otrzymywała pieniądze z Unii Europejskiej? Większość z nas uważa, że szanse na to zmalały. Optymistycznie patrzy na tę sprawę zaledwie 6 proc. badanych. Wyjątkiem są wyborcy Zjednoczonej Prawicy - ci wciąż wierzą, że szanse na unijne środki nie tylko nie zmalały, ale wręcz wzrosły.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czarzasty o KPO: Oczekuję, że w końcu w Polsce przestanie być łamane prawo, a wtedy pieniądze popłyną do Polski

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości polskiego prawa nad prawem unijnym. Wobec wyroku pojawiły się pytania o to, co dalej ze wsparciem finansowanym z UE dla Polski. Właśnie tej kwestii dotyczył najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Siedziba TSUE5-godzinna rozprawa w TSUE ws. skargi Polski. We wtorek kontynuacja

Uczestników badania zapytano o to, jak oceniają dalsze szanse Polski na pozyskiwanie unijnych funduszy, w tym środków z Funduszu Odbudowy po COVID-19. Większość ankietowanych (66 proc.) nie ma złudzeń - po wyroku TK szanse te zmalały: zdecydowanie - tak twierdzi 30,3 proc. wszystkich badanych; raczej zmalały - to z kolei zdanie 35,7 proc. 

Inaczej uważa niecałe 6 proc. respondentów: dla 3,1 proc. szanse Polski na unijne środki zdecydowanie wzrosły, zaś odpowiedź "raczej wzrosły" wybrało 2,8 proc. badanych. 28 proc. ankietowanych twierdzi natomiast, że "nie wie / trudno powiedzieć".

Protest na placu ZamkowymEuropejscy politycy o niedzielnych protestach. "Polsko, słyszymy cię"

Niewielu badanych obstawia wzrost szans na pieniądze z UE. Wszyscy oni popierają Zjednoczoną Prawicę

Wzrost szans prognozują tylko wyborcy Zjednoczonej Prawicy - takiego zdania jest 16 proc. z nich. Niemal połowa (49 proc.) zwolenników ZP uważa, że szanse zmalały, z kolei 35 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć".

Pierwsza Prezes SN Małgorzata ManowskaManowska o sporze z UE: Sprawa zaszła stanowczo za daleko

Żaden z badanych wyborców partii opozycyjnych nie wróży wzrostu szans na pieniądze z UE. O tym, że szanse zmalały, przekonanych jest 88 proc. ankietowanych zwolenników Koalicji Obywatelskiej, 83 proc. sympatyków Lewicy, 63 proc. wyborców PSL + Kukiz'15, a także 70 proc. głosujących na Konfederację. Badanie przeprowadzono 8 października, metodą telefoniczną, na grupie 1000 osób.

Więcej o: