Protest medyków. Niedzielski o negocjacjach: Niestety, nasza oferta została odrzucona

Adam Niedzielski przekazał, że oferta ministerstwa zdrowia została odrzucona. - Podjęliśmy decyzję o przerzuceniu ciężaru negocjacji do zespołu trójstronnego. Tam będziemy chcieli podpisać porozumienie. W piątek mamy zaplanowane posiedzenie - przekazał na konferencji prasowej minister Niedzielski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Proponując rozwiązania, chcieliśmy wykonać taki gest, pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, by była gwarancja wzrostu wynagrodzeń dla medyków o potężnej wartości. Niestety, oferta została odrzucona bez głębszego uzasadnienia. Nie potrafię powiedzieć, jakie motywacje za tym stały - przekazał na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Maksymowicz: Minister Niedzielski pełni funkcje komisarza do spraw zdrowia. Nie ma własnego zdania, nie zna tematu

Minister zdrowia zaznaczył, że to kolejna sytuacja, gdy medycy namawiani są do rozmowy. - Jest kontestowane bez żadnej argumentacji. Podjęliśmy decyzję w Ministerstwie Zdrowia o przerzuceniu ciężaru negocjacji do zespołu trójstronnego, integrującego pracodawców i związki zawodowe. Tam będziemy chcieli podpisać porozumienie. Jesteśmy zdeterminowani, by problem rozwiązać. W piątek mamy zaplanowane posiedzenie tego zespołu - zakomunikował.

Protest ratowników medycznych. Impas w czasie rozmów z rządem

Od ponad dwóch miesięcy trwa protest ratowników medycznych. W wielu miastach Polski składają oni wypowiedzenia czy przechodzą na zwolnienia lekarskie. W efekcie brakuje załóg karetek, którymi może rozporządzać dyspozytor. Jak kalkulował minister zdrowia, w ubiegłym tygodniu nawet 25 proc. karetek nie miało pełnej obsady.

Adam NiedzielskiNiedzielski chce negocjacji z medykami. "Rozmowy z ministrem nic nie wnoszą"

Ratownicy medyczni chcą m.in. poprawy warunków pracy czy lepszego finansowania systemu ochrony zdrowia. Sprzeciwiają się też znacznemu zmniejszeniu ich pensji w wyniku ostatniej nowelizacji przepisów. Zmiana pozbawiła ich prawa do otrzymywania tzw. dodatków covidowych, co w praktyce oznacza pensje niższe nawet o kilkaset złotych.

Pracownicy ochrony zdrowia konsekwentnie domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. - To jest problem dotyczący systemu opieki zdrowotnej. Jestem ministrem konstytucyjnym i ta kwestia znajduje się w moim zakresie odpowiedzialności. Ja nie stawiam warunków, kto ma pojawić się po stronie protestujących. Stawianie takich warunków odbieram jako brak szacunku - powiedział Niedzielski.

Manifestacja pracowników ochrony zdrowiaProtest medyków w Warszawie. "Wy ratujecie tylko swoje sondaże!"

- Nasze doświadczenia pokazują, że rozmowy z panem ministrem nic nie wnoszą. To tylko zapewnienia, które i tak nie wchodzą w życie. Dlatego chcemy, żeby rozmawiał z nami bezpośrednio premier - powiedział Gilbert Kolbe, jeden z protestujących medyków.

Więcej o: