Sondaż. Koalicja Obywatelska rośnie w siłę, do Sejmu wchodzi sześć partii

Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, sześć partii w Sejmie i 61-procentowa frekwencja - to wyniki sondażu parlamentarnego zleconego przez Wirtualną Polskę. Rezultat badania pokazał także niewielki spadek w notowaniach PiS i Polski 2050 oraz wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Chcesz wymienić kopciucha? Ekspert w prosty sposób wyjaśnia, jak dostać dofinansowanie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ten weekend, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość, a wzięłoby w nich 61,2 proc. spośród 1000 ankietowanych - tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys, opublikowanego przez Wirtualną Polskę w niedzielę 10 października. PiS poparłoby 33,4 proc. badanych. O blisko 10 punktów procentowych mniej zgarnęłaby Koalicja Obywatelska, na którą w wyborach zagłosowałoby 25,9 proc. respondentów. Na trzecim miejscu uplasowałaby się Polska 2050 Szymona Hołowni z 9,8 proc. głosów.

Sondaż został przeprowadzony przez pracownię United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski w piątek 8 października. W badaniu wzięła udział grupa 1000 ankietowanych, a ankieterzy wykorzystali metodę CATI. 

Biskup Jerzy MazurBiskup o rozmowach z papieżem: Kościół musi stawiać czoła sekularyzacji

Poza podium znalazłyby się trzy inne ugrupowania, które mogłyby wejść do Sejmu: Lewica, za którą opowiedziało się 7,9 proc. badanych, Konfederacja z 6,7 proc. głosów, a także PSL, któremu przypadło 5,8 proc. Pozostałych 8,5 proc. respondentów nie wskazało konkretnej partii.

Michał KołodziejczakLider Agrounii: Polska wieś nie potrzebuje reprezentacji z Żoliborza

Sondaż WP. Wzlot Koalicji Obywatelskiej, niewielki spadek Prawa i Sprawiedliwości

Nowy sondaż WP wykazał spadek w notowaniach PiS o 0,2 punktu procentowego względem poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone 24 września. Wtedy partia osiągnęła wynik 35,6 proc. poparcia. "Oznacza to utratę 0,2 p.p. w ciągu dwóch tygodni i ponad 1 p.p. w skali miesiąca" - wyjaśnia WP. Straciła także Polska 2050, która we wrześniu zdobyła 11,6 proc. głosów. Zaliczyła zatem spadek o 1,8 p.p. Nadrobiła za to Koalicja Obywatelska, która w poprzednim sondażu otrzymała 23 proc. poparcia, a teraz osiągnęła wynik wyższy o 3 p.p.

Wrocław przyłącza się do protestuWrocław przyłącza się do protestu. Komunikacja miejska z flagami UE

Więcej o: