"My zostajeMY!". Politycy zjeżdżają się do Warszawy na protest. "Ja zostaję w Unii, a Ty?"

W niedzielę 10 października w ponad 100 miastach w całej Polsce i poza jej granicami odbędą się protesty w obronie obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. Manifesty są odpowiedzią na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości prawa krajowego nad unijnym. Politycy opozycji uaktywnili się w mediach społecznościowych, gdzie zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniach i pokazują, jak zjeżdżają się do stolicy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

7 października Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją. Wniosek szefa rządu Mateusza Morawieckiego zawiera trzy punkty - chodzi w nim między innymi o to, czy zasada pierwszeństwa prawa unijnego jest zgodna z polską konstytucją. Sędzia Trybunału Bartłomiej Sochański w uzasadnieniu argumentował, że prawo unijne może działać w Polsce z pierwszeństwem przed ustawami jedynie w ramach kompetencji przekazanych

Zobacz wideo Radosław Sikorski: UE stosuje wobec Polski te same kryteria, jakie stosuje wobec innych krajów

Orzeczenie TK. Protesty w całej Polsce 

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego wśród opozycji zawrzało. Wiele osób uważa, że orzeczenie jest pierwszym krokiem do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej, czemu rząd i PiS zaprzeczają. Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaapelował do Polaków o to, by w niedzielę o godz. 18 pojawili się na placu Zamkowym w Warszawie, by pokazać, iż nie chcemy opuszczać UE. 

Protesty organizowane są też w ponad 100 miastach w całej Polsce, a także poza jej granicami. "Zaprotestujmy przeciwko dalszemu niszczeniu naszej praworządności i wyprowadzaniu Polski z UE" - apelował Komitet Obrony Demokracji. Listę miejscowości, w których odbędą się demonstracje, znajdziecie w materiale poniżej: 

Mapa protestów 10 października 2021 "My zostajeMY w UE!". Protesty odbędą się w ponad 100 miastach [LISTA, MAPA]

"My zostajeMY!". Politycy zachęcają do udziału w proteście

Politycy opozycji zachęcają Polaków do udziału w manifestacjach. Wielu z nich publikuje zdjęcia i krótkie nagrania w mediach społecznościowych, w których pokazują, że są w drodze na protest do stolicy. 

- Moi drodzy, już w niedzielę o godz. 18 na placu Zamkowym w Warszawie pokażmy wspólnie, że nadal chcemy być w Unii Europejskiej. To bardzo ważne dla naszej wspólnej przyszłości. Żeby Europa mogła się rozwijać, żeby Polska mogła się rozwijać, niezbędne jest to, o czym marzyli nasi rodzice, czyli członkostwo w Unii Europejskiej. Dzisiaj ten rząd próbuje nas z UE wyprowadzić. Bez względu na to, na kogo głosujecie, bez względu na to, jakie macie poglądy, myślę, że wspólnie łączy nas Europa, łączy nas tolerancja, łączy nas chęć, by Polska rozwijała się dalej. Dlatego zapraszam was na plac Zamkowy w Warszawie. Ja zostaję w Unii, a Ty? - pytał Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. 

Wrocław przyłącza się do protestu Wrocław przyłącza się do protestu. Komunikacja miejska z flagami UE

"W drodze do Warszawy. Wiem, że jedziemy z całej Polski. Wszyscy mamy ważną sprawę do załatwienia! Widzimy się o 18 na Placu Zamkowym w Warszawie!" - pisał na Twitterze europoseł Bartosz Arłukowicz

"W pociągu Silesia z Pragi do Warszawy. Dobry kierunek; w Czechach właśnie przegrali populiści. Czas zmian. Widzimy się na Placu Zamkowym" - napisała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. 

"Nasz obecność w Unii Europejskiej nie jest dana raz na zawsze. Przez upolityczniony Trybunał Konstytucyjny PiS zrobił pierwszy krok do tak zwanego polexitu. Musimy zatrzymać ten szaleńczy marsz. Spotkajmy się w niedzielę o 18 na placu Zamkowym. Wyślijmy sygnał, że Polacy chcą być członkiem UE!" - przekazał poseł PO Arkadiusz Myrcha. 

"Nie możemy milczeć, gdy PiS chce nas wyprowadzić z Unii Europejskiej. Nie możemy być obojętni, gdy dzieje się zło. Spotkajmy się dziś wszyscy o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Do zobaczenia!" - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. 

"Widzimy się o 18:00 na Zamkowym w Warszawie!" - napisała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. 

Więcej o: