Kongres Zjednoczeniowy Nowej Lewicy. Biedroń i Czarzasty wybrani na współprzewodniczących

W trakcie sobotniego Kongresu Zjednoczeniowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny (tworzących nową formację - Nową Lewicę) doszło do wyboru władz ugrupowania. Współprzewodniczącymi Nowej Lewicy zostali Robert Biedroń (lider Wiosny) i Włodzimierz Czarzasty (przewodniczący SLD). Na polityków zagłosowało odpowiednio 936 i 887 delegatów.

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

- Dzisiaj mamy nową partię, Nową Lewicę. Połączyliśmy dwie wielkie siły na Lewicy w jedną centrolewicową partię - ogłosił przewodniczący Wiosny Robert Biedroń w trakcie sobotniego kongresu.

Jak zadeklarował,  "w najbliższych wyborach 1/3 miejsc na listach Lewicy zostanie oddana młodym ludziom".

Scheuring-Wielgus, Kalisz, Kwaśniewski i... DJ Wika. Zobacz zdjęcia z Kongresu Zjednoczeniowego Nowej Lewicy >>>

W trakcie kongresu zaproponowano sześć postulatów w ramach tzw. Paszportu do Europy. - Publiczny żłobek i przedszkole w każdej gminie. Polska wolna od węgla najpóźniej do 2035 roku. Państwo wolne od ideologii, szkoła wolna od indoktrynacji. To jest nasze zobowiązanie - wyliczał polityk.

Zobacz wideo Minister Gliński chce zmieniać hymn. Kosiniak-Kamysz: Nie popieram

Nowa Lewica. Biedroń i Czarzasty współprzewodniczącymi

- Lewica walczy o państwo świeckie, Lewica walczy o równe prawa kleru w stosunku do wszystkich innych. Inni się zastanawiają ile kler ma zarabiać, my mówimy że religii w szkole nie powinno być - mówił z kolei przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

- Jeżeli dojdziemy do władzy, w trybie natychmiastowym będziemy renogocjować konkordat, a jeśli się nie da, to go wypowiemy - zapowiedział.

Nowa Lewica chce też m.in. podwyższenia nakładów na zdrowie do 7,2 procent PKB i związania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. 

Przypomnijmy: Nowa Lewica formalnie została zarejestrowana w styczniu ub.r., decyzja uprawomocniła się w marcu tego roku. W czerwcu 2021 r. doszło do rozwiązania partii Wiosna.

Obecnie w parlamentarnym klubie Lewicy zasiada łącznie 47 polityków z ramienia Nowej Lewicy, PPS i Razem.

Więcej o: