Kontrola Funduszu Sprawiedliwości. Marian Banaś nie wyklucza zawiadomienia ws. Zbigniewa Ziobry

- Mamy masę materiałów, które są aktualnie analizowane i być może będzie również konieczność zawiadomienia do prokuratury dotycząca ministra sprawiedliwości - powiedział Marian Banaś, pytany na antenie TVN24 o kontrolę Funduszu Sprawiedliwości. Szef NIK nie wykluczył, że zawiadomienie może dotyczyć również wiceszefa resortu sprawiedliwości.
Zobacz wideo Mucha o powrocie Tuska: On bardzo polaryzuje ludzi

30 września Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła ustalenia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Zbigniewowi Ziobrze. Kontrola NIK - jak przekazano - ujawniła długą listę zastrzeżeń. Wyniki kontroli Marian Banaś przedstawił również w piątek senatorom

Wybory prezydenckie 2020. Prof. Andrzej ZollEksperci o wyroku TK. "Do Unii Europejskiej już nie należymy"

Banaś: Możliwe zawiadomienie do prokuratury ws. Ziobry

Do tego tematu prezes NIK odniósł się też na antenie TVN24. Jak podkreślił, "nie prowadzi z nikim żadnej wojny". - Wykonuję swoje obowiązki zgodnie z konstytucją i ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli - stwierdził, dodając, że kontrolę przeprowadzili "wyjątkowo wysokiej klasy profesjonaliści". - Kontrolę przedstawili oni w sposób jak najbardziej obiektywny (...) Mamy masę materiałów, które są aktualnie analizowane i być może będzie również konieczność zawiadomienia do prokuratury dotycząca ministra sprawiedliwości - powiedział Marian Banaś. Chodzi o art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli podkreślił, że "rozpatrywany jest również wątek" złożenia zawiadomienia do prokuratury dotyczącego wiceszefa resortu sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. - Chcę tylko przypomnieć, że jeśli chodzi o pana Romanowskiego, to był autorem dwóch projektów, a potem pełnomocnikiem i wiceministrem, który przydzielał te pieniądze właśnie sobie, więc jest sędzią we własnej sprawie - dodał.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj PawlakPawlak: Jeśli aborcja na życzenie zostanie dozwolona, zrzeknę się funkcji

NIK o kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Długa lista zastrzeżeń

Pod koniec września na stronie NIK opublikowano wnioski dotyczące kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Jak czytamy, "przeprowadzona kontrola planowania i realizacji ustawowych zadań Funduszu Sprawiedliwości wykazała, że jego gospodarka finansowa była prowadzona z naruszeniem nadrzędnych zasad finansów publicznych, tj. jawności oraz celowości i oszczędności wydatków".

"Nie odpowiadała również, wynikającym z art. 29 ustawy o finansach publicznych, zasadom funkcjonowania funduszy celowych, które powinny służyć realizacji wyodrębnionych i konkretnie zdefiniowanych zadań państwowych. Działania Ministra Sprawiedliwości (Dysponenta Funduszu) oraz znacznej części beneficjentów umów dotacji skutkowały niegospodarnym i niecelowym wydatkowaniem środków publicznych, a także sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych" - m.in. taki wniosek po kontroli opublikowała NIK.

Więcej o: