"Atak na całą UĘ", "autokraci w Warszawie". Rzecznik Europejskiej Partii Ludowej skrytykował wyrok TK

Zgodnie z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego prawo unijne nie może być uznawane za wyższe niż prawo krajowe, bo w przeciwnym razie byłoby to niezgodne z polską konstytucją. Decyzję TK skrytykował eurodeputowany Jeroen Lenaers, rzecznik Europejskiej Partii Ludowej ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jego zdaniem jest to "atak na całą UE", a "Polska zmierza w kierunku polexitu".

Europejska Partia Ludowa jest najstarszą i największą - liczącą 179 posłów - grupą polityczną w Parlamencie Europejskim. Rzecznik EPL ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Jeroen Lenaers, odniósł się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym uznano, że prawo unijne nie ma pierwszeństwa przed prawem krajowym.

"Trudno wierzyć polskim władzom i PiS, kiedy twierdzą, że nie chcą zakończyć członkostwa Polski w UE. Ich działania zmierzają w przeciwnym kierunku. Miarka się przebrała. Polski rząd stracił wiarygodność" - napisał w swoim oświadczeniu Jeroen Lenaers. Rzecznik EPL ocenił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym zakwestionowano prymat prawa unijnego, to "atak na całą Unię Europejską".

Zobacz wideo "Czy to wszystko przez Unię? Słyszę, że to ich polityka klimatyczna tak podnosi ceny prądu"

Rzecznik Europejskiej Partia Ludowej: Polska na drodze do polexitu

"Oświadczając, że traktaty unijne są niezgodne z polskim prawem, bezprawny Trybunał Konstytucyjny w Polsce skierował kraj na polexit. Tym bardziej, że wydał ten werdykt na wniosek premiera Polski Mateusza Morawieckiego" Jak stwierdzi Lenaers, szef rządu tym samym "zakwestionował podstawy Unii Europejskiej", i to "pomimo apeli całego demokratycznego świata".

Piotr Müller Rzecznik rządu o wyroku TK: To wynika literalnie z konstytucji

"Państwa członkowskie UE ani Komisja Europejska nie mogą pozostawać bezczynne, gdy rządy prawa są nadal demontowane przez polski rząd" - zaznaczył Jeroen Lenaers. "Nasze pieniądze nie mogą finansować rządów, które wyśmiewają i negują nasze wspólnie uzgodnione zasady. Trzeba wyciągnąć konsekwencje, a Komisja Europejska powinna natychmiast wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, aby nie sponsorować autokratów w Warszawie" - zakończył swoje oświadczenie.

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński o wyroku TK: Musiałbym przeczytać sentencję

Więcej o: