- Nie możemy się zgodzić, żeby każda złotówka wypracowana przez nasze miasta, miasteczka, była dzielona przez rządzących - mówił w środę na konferencji prasowej w Warszawie Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, członek Zarządu Związku Miast Polskich.
Na oficjalnym profilu miasta Warszawa czytamy, że 13 października środowisko samorządowe z całej Polski spotka się w Warszawie, "aby bronić społeczności lokalnych i regionalnych". Na tym spotkaniu samorządowcy mają przedstawić rozmaite konsekwencje rozwiązań, które rząd chce wprowadzić w ramach Polskiego Ładu. Samorządowcy twierdzą, że odczują je "zarówno najmniejsze gminy, jak i duże miasta, m.in. w dziedzinie oświaty, spraw społecznych, finansów, czy wsparcia dla organizacji pozarządowych". Samorządowcy zamierzają przekazać swój apel marszałkowi i wicemarszałkom Sejmu.
- W imieniu samorządów chcemy jasno powiedzieć o konsekwencjach finansowych tego tak zwanego ładu, który tak naprawdę jest skokiem na kasę. Między tą dzisiejszą, cyniczną władzą a obywatelem pozostały tylko samorządy - wyjaśnił podczas środowej konferencji samorządowców Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Polska oraz przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich.
Trzaskowski dodał, że "rządzący chcą zrobić wszystko, żeby ograniczyć nasze prerogatywy i zabrać nam pieniądze, tak naprawdę nie nam - prezydentom miast, ale obywatelom". Podkreślił, że samorządowcy doskonale wiedzą, na co wydać te pieniądze, bo mają bezpośredni kontakt z obywatelami i znają ich potrzeby.
- Rząd PiS-u proponuje pełzającą centralizację, chce doprowadzić do sytuacji, kiedy o tym, czy jakaś ulica w Sopocie, Wołominie będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa, będzie decydować minister, a nie wójt, burmistrz czy prezydent - powiedział Rafał Trzaskowski, cytowany przez um.warszawa.pl.
Głos zabrała również m.in. Hanna Zdanowska, prezydentka Łodzi, której zdaniem samorządem jest każdy z nas. - Samorząd to nie tylko inwestycje, ale także kwestie społeczne. To pieniądze, które przeznaczamy każdego dnia na dowóz osób niepełnosprawnych, świetlice, domy pomocy, domy kultury, teatry, obiekty sportowe, dodatkowe zajęcia w szkole - to są działania, które teraz realizujemy i na które może zabraknąć pieniędzy - powiedziała Hanna Zdanowska.
- Pomysły wdrażane przez rząd często nie tylko nie rozwiązywały problemów, ale niszczyły to, co funkcjonowało u nas dobrze - dodał Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica, reprezentujący również Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski.
- Czy trzeba robić ze wspólnot lokalnych takie pacynki, które grają w teatrze lalek? - zapytał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, członek Zarządu Związku Miast Polskich, prezes Stowarzyszenia Tak! Samorządy Dla Polski.
Jak podaje portal warszawskiego ratusza, chęć udziału w proteście największych organizacji samorządowych w Polsce zgłosili: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski, Stowarzyszenie Łączy Nas Samorząd, Stowarzyszenie Wielkopolska - kierunek Europa, Stowarzyszenie Dolny Śląsk - Wspólna Sprawa oraz Stowarzyszenie Wspólna Polska.