Trzaskowski o Polskim Ładzie. "Co proponuje rząd PiS? Pełzającą centralizację"

- PiS chce doprowadzić do sytuacji, w której to tylko minister będzie mógł decydować czy jakaś konkretna dzielnica będzie mogła wzrastać, czy jakaś konkretna ulica będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa - mówił Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy stwierdził, że Polski Ład "to tak naprawdę skok na kasę w wykonaniu dzisiejszej władzy".
Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Nie jesteśmy państwem, które będzie przyjmować dziesiątki tys. nielegalnych imigrantów Wybierz serwis

W środę odbyła się wspólna konferencja prasowa samorządowców z różnych części Polski. Wziął w niej udział także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wyjaśnił, że chcą oni powiedzieć o konsekwencjach finansowych Polskiego Ładu. - To tak naprawdę skok na kasę w wykonaniu dzisiejszej władzy. Dziś jest tak, że pomiędzy tą cyniczną władzą a obywatelem pozostały tylko niezależne samorządy, dlatego rządzący chcą zrobić wszystko, aby ograniczyć naszą władzę, a przede wszystkim zabrać nam pieniądze - podkreślił Trzaskowski.

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin w sejmowych ławach. Warszawa, 13 listopada 2019 r,WP wyliczyła: To może być jeden z najdroższych rządów w historii RP

Trzaskowski: Nie godzimy się, aby za każdym razem trzeba było liczyć na łaskę Kaczyńskiego 

- Co proponuje rząd PiS? Pełzającą centralizację. Chce doprowadzić do sytuacji, w której to tylko minister będzie mógł decydować czy jakaś konkretna dzielnica będzie mogła wzrastać, czy jakaś konkretna ulica w Sopocie, Wołominie, Warszawie będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa, a nie samorządowiec, nie wójt, burmistrz czy prezydent - zaznaczył. Dodał, że ta centralizacja ma doprowadzić do tego, że obywatelom będą zabierane pieniądze. Trzaskowski podkreślił, że samorządowcy nie chcą się zgodzić na to, żeby za każdym razem "trzeba było liczyć na łaskę Kaczyńskiego albo jakiegoś ministra, który będzie rozdawał pieniądze według swojego uznania".

- Apelujemy, żeby rząd wziął pod uwagę nasze postulaty. A spotykamy się 13 października w gronie samorządowców z całej Polski, żeby wyrazić ten nasz protest i żeby przekazać wszystkim ten nasz apel w imieniu wszystkich naszych mieszkańców - poinformował prezydent Warszawy.

Klementyna SuchanowKlementyna Suchanow komentuje działanie prokuratury. "Próba odwrócenia uwagi"

Więcej o: