"Partia i Spółki". Aktor, polonista i filozof w TVP. Koledzy polityków PiS trafili do rady nadzorczej

Onet.pl ujawnia kolejne powiązania między członkami zarządów w spółkach Skarbu Państwa a politykami Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się, że w radzie nadzorczej TVP znaleźli się koledzy posłów PiS: aktor Przemysław Tejkowski oraz polonista Maciej Łopiński.

Część osób, które zasiadają w radach nadzorczych i zarządach TVP oraz Polskiego Radia to ludzie, którzy od wielu lat pracowali na swoje stanowiska. Jak podaje Onet.pl, nie wszyscy. Niektóre stanowiska są opanowane przez działaczy PiS, znajomych polityków, a także członków ich rodzin.

Cykl "Partia i Spółki" to wspólne śledztwa Onetu, "Wyborczej" i Radia Zet. Więcej na temat cyklu "Partia i Spółki" przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" pod TYM linkiem.

Znajomi polityków PiS w Telewizji Polskiej

Wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej jest Przemysław Tejkowski, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany m.in. z filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem", w którym zagrał dworzanina króla Jana Kazimierza - Tyzenhauza. Jak podaje Onet.pl, Tejkowski to kolega Joachima Brudzińskiego z lat młodości, którego polityk PiS poznał jeszcze w Nowym Sączu.

PiS jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej w 2009 roku chciało obsadzić aktora w roli prezesa zarządu telewizji, jednak stanowiska nie otrzymał, ale przez dwa lata zasiadał w zarządzie. Ponownie w publicznej telewizji pojawił się w 2016 roku, po przejęciu władzy przez PiS, wówczas został wiceprzewodniczącym rady nadzorczej TVP.

Zobacz wideo Śmiszek: Negocjowanie z PiS to jest otwieranie puszki Pandory

Kolejne miejsce w radzie nadzorczej TVP przypada poloniście Maciejowi Łopińskiemu. To były poseł PiS oraz bliski przyjaciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Łopiński zasiada także w radzie nadzorczej banku PKO BP, oraz jest doradcą zarządu PKN Orlen. Trzecim członkiem rady nadzorczej TVP jest Radosław Włoszek, były kandydat PiS na prezydenta Oświęcimia. Z wykształcenia historyk. 

Członkowie rady nadzorczej TVP, czyli Łopiński, Tejkowski i Włoszek tylko w ubiegłym roku zarobili w sumie prawie 190 tys. zł.

Znacznie większe pieniądze otrzymują jednak członkowie zarządu. Kwotą 2,17 mln zł dzieli się prezes Jarosław Kurski i członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz, który jest absolwentem filozofii. Matyszkowicz był studentem prof. Ryszarda Legutki, a później jego doradcą, gdy naukowiec pracował w ministerstwie edukacji za czasów rządów PiS. Zanim jednak Matyszkowicz został członkiem zarządu,  pracował w TV Republika oraz jako dyrektor TVP Kultura, a następnie szef TVP1.

Prezes Polskiego Radia posadę zawdzięcza posłowi PiS-u

Przyjaciół polityków PiS, znajdziemy także w zarządzie Polskiego Radia. Jak podaje Onet, prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która rocznie zarabia 400 tys. złotych, swoje stanowisko zawdzięcza Krzysztofowi Czabańskiemu, byłemu posłowi PiS i przyjacielowi Jarosława Kaczyńskiego, który od 2016 roku jest szefem Rady Mediów Narodowych. A w radzie nadzorczej Polskiego Radia zasiada m.in. Janusz Niedziela - zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego i współtwórca Porozumienia Centrum.

Więcej na temat cyklu "Partia i Spółki" przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" pod TYM linkiem.

Więcej o: