Watchdog Polska złożył skargę do ETPCz. "Z prawem do informacji w Polsce nie jest dobrze"

Organizacja Sieć Obywatelska - Watchdog Polska poinformowała w piątek, że złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chodzi o odmowę dostępu do kalendarza spotkań Julii Przyłębskiej, która zajmuje stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a także wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego.

W lipcu 2017 roku Watchdog Polska złożyła wniosek do TK o zapoznanie się z kalendarzem spotkań Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego. Był to moment, gdy media informowały o możliwych spotkaniach pracowników TK z politykami. Organizacja chciała się również dowiedzieć, kto wchodzi i wychodzi z Trybunału.

Zobacz wideo Cimoszewicz o wyroku TK: Polska wyśle sygnał, że wedle swojego widzimisię nie będzie wykonywała regulacji europejskich

9 sierpnia 2017 roku Stowarzyszenie otrzymało odmowę, w której TK poinformował, że terminarz spotkań jest "dokumentem urzędowym i nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r o dostępie do informacji publicznej", a organ "nie posiada informacji (dokumentów) o osobach wchodzących i wychodzących do budynku Trybunału Konstytucyjnego, gdyż taka ewidencja nie jest prowadzona".

Miesiąc później Stowarzyszenie wniosło skargę na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdzie zarzuciło TK między innymi naruszenie art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka. Jednak sąd w styczniu 2018 roku uznał, że kalendarz spotkań "nie stanowi dokumentu urzędowego".

Julia Przyłębska W środę posiedzenie TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym

W związku z wyrokiem, stowarzyszenie złożyło skargę kasacyjną do wyroku WSA, ale Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił ją 18 czerwca 2019 roku.

ETPCz ropatrzy skargę Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

Teraz sprawę rozpatrzy Europejski Trybunał Praw Człowieka, do którego organizacja złożyła skargę. Watchdog zarzuca w niej, że odmowa udostępnienia informacji dotyczącej spotkań Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego "stanowi ingerencję w prawo do wolności wyrażania opinii".

"Europejski Trybunał Praw Człowieka właśnie zakomunikował przyjęcie skargi Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (nr 10103/20) dotyczącej ingerencji w wolność wyrażania opinii. Zarzucamy w niej, że odmowa udostępnienia informacji dotyczącej spotkań Julii Przyłębskiej - osoby wykonującej działania na stanowisku Prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Mariusza Muszyńskiego - Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, stanowi ingerencję w prawo do wolności wyrażania opinii" - czytamy na stronie organizacji.

-  Z naszym prawem do informacji i jawnością w Polsce nie jest dobrze, bo tak naprawdę my o te kalendarze polityków prowadzimy postępowania sądowe już od 2012 roku. Z roku na rok były coraz gorsze orzeczenia wskazujące, że jako społeczeństwo nie możemy wiedzieć, z kim się spotykają politycy i też najwyższe osoby w państwie - wyjaśniał w czasie konferencji prasowej Szymon Osowski z Watchdog Polska.

Krystyna Pawłowicz Posiedzenie TK. Pawłowicz przerywała wypowiedzi przedstawiciela RPO

Trybunał jako wzór standardu wskazuje swoje orzeczenie dotyczące sprawy Węgierskiego Komitetu Helsińskiego przeciwko Węgrom.

Więcej o: